Konya-Çumra Ova Sulama Birliği'nin işletmecilik yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Konya-Cumra Ova Water User Association in respect to management
  1. Tez No: 468323
  2. Yazar: İLKER CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Çumra ilçesindeki Ova Sulama Birliği sulama sahası işletmecilik yönünden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda; öncelikle su dağıtım, finansal ve üretim performansı ile ilgili bazı göstergeler hesaplanmıştır. Ayrıca, çiftçilerin tarımsal sulama ile ilgili görüşleri anket yoluyla araştırılmıştır. Sonuç olarak, fiilen sulanan alana düşen yıllık su miktarı en düşük 2014 yılında 5958 m3/ha, en yüksek 2012 yılında 7848 m 3/ha olarak bulunmuştur. Sulama oranları %132 ile %192 arasında değişmiştir. Ova sulama birliğinde, birim alana düşen personel sayısı 0,0012 kişi/ha olarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre birim alanda çalıştırılan personel sayısı yetersizdir. Çalışma alanında altı yıllık tahsilat oranı yaklaşık %75 olduğu tespit edilmiştir. Ova Sulama Birliği bölge sulama birlikleri içerisinde en iyi makine parkına sahip ve kendine yeten bir birlik olup; araç/makine ve bina konusunda herhangi bir problem yoktur. Ova Sulama Birliğinin 2014 yılına ait sulanan arazide verim ve üretim değerine bakıldığında, en yüksek gelir yaklaşık 25000 TL/ha (8340 $/ha) ile patatesten, en düşük gelir ise yaklaşık 300 TL/ha (yaklaşık 100 $/ha) ile yem bitkilerinden elde edilmiştir. Hububatın üretim değeri yaklaşık 750 $/ha gibi düşük bir değere sahip olmasına rağmen, en büyük üretim alanına sahiptir ve tarımda verimli su kullanımı açısından öncelikli yetiştirilmesi gereken bitki olarak tavsiye edilebilir. Yapılan anketler sonucunda, çiftçilerin büyük çoğunluğunun tarımsal sulama açısından en büyük problem olarak sulama suyu ücretini yüksek buldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate managerial status of Ova Water User Association (OWUA's) at Konya-Çumra province. In the research, mainly water delivered, financial and production performance indicators were calculated. In addition, agricultural water management problems of farmers were researched by face-to-face survey techniques. The results showed that annual water delivered per irrigated areas varied from 5958 in 2014 to 7848 m3/ha in 2012, respectively. Irrigation ratio varied from 132% to 192%. Unit area per staff was found low as 0.0012 staff/ha. Revenue collection ratio for 6-year average was found as about 75%. Ova Water User Association (OWUA's) is sufficient in regard to machinery park. The average production outputs or incomes for the year of 2014 were obtained the highest from potato as about 25000 TL/ha or 8340 $/ha, and the lowest from forage crops as about 300 TL/ha or 100 $/ha. Although cereals resulted 750 $/ha, lower than the potato output, it had the greatest production area so it should be continued production of cereals with priority for efficient water use in agriculture. Efficient agricultural water management is vital important especially in arid and semi-arid regions of the world. In such regions, crop patterns should be organized in accordance of current water supply. In that regard, the findings obtained from this research is original and it may be as a guide for new researches. The result of the survey showed that majority of the farmers stated the main problems in agricultural water management as high water cost.