Sağlık çalışanlarının stresle başa çıkma tarzları ile iş tatmini düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between coping with stress and job satisfaction of healthcare professionals
  1. Tez No: 468325
  2. Yazar: ASLIHAN TÜRKMEN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARZU AZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlık kurumlarında çalışanların stresle başa çıkma tarzlarının iş tatmini düzeyleri ile ilişkisini bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu yaklaşım çerçevesinde bu araştırmanın örneklemini, 2016 yılında, Türkiye'deki sağlık kurumlarında çalışmakta olan toplam 448 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Bu çalışmada Stresle Başa Çıkma Tarzı Ölçeği (SBTÖ), Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu da çalışanlara verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım ile içsel doyum, dışsal doyum ve genel olarak iş doyumu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyal destek arama ile içsel doyum ve genel olarak iş doyumu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. İçsel doyum, dışsal doyum ve genel olarak iş doyumu ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between coping skills with stress and job satisfaction among healthcare professionals. The sample of the study consists of 448 healthcare professionals working around Turkey. To collect data Stress Coping Preference Scale, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used. Data were analyzed with SPSS 20.0 program. To analyze the data Kruskal Wallis test, Independent Samples t-test, One-Way ANOVA, Regression test were used. The findings demonstrated that there was a positive relationship between self safe approach, optimistic approach and job satisfaction. Also, it was observed that seeking social support and internal satisfaction and general job satisfaction levels were positively related. Finally, there was a negative relationship between internal satisfaction, external satisfaction, general job satisfaction levels and emotional burnout and desensitization levels.