18 yaş üzeri madde bağımlısı yetişkin bireylerde benlik saygısı ve sosyal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation on the relationship between self-respect and social adjustment among 18-year- old substance-dependent adult individuals
- Tez No: 468335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bağımlılık, ergenlik döneminden yaşlılık dönemine değin gözlenebilen ve bireyin yaşam kalitesini düşüren önemli bir halk sağlığı sorunudur. Madde bağımlılığı, farklı risk etmenleri ile koruyucu etmenlerin karşılıklı etkileşimi ile ortaya çıkan, biyolojik olduğu kadar psikososyal kökenleri de olan bir davranış sorunu olarak ele alınabilir. Ülkemizde ve Dünya'da yaygınlığı giderek artan ve politik ve toplumsal duyarlılığın son yıllarda giderek geliştiği madde bağımlılığı sorunu, toplumun genç nüfusunu da önemli boyutlarda etkilemektedir. Madde kullanımı ile ilişkili sorunlar, tek bir yönüyle ele alınamayan, çok boyutlu, çok etkenli olması dolayısıyla, çok sektörlü bir çalışmayı gerektiren sorunlardır. Araştırmada, madde bağımlısı olan ve olmayan yetişkinlerin benlik saygısı ve sosyal uyum düzeylerinin farklılığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bağımlılık tedavisi gören 18 yaş üzeri 60 klinik vaka ve herhangi bir madde bağımlılığı olmayan 18 yaş üstü 60 birey olmak üzere toplam 120 kişilik bir örneklem üzerinden anet kullanımı ile veri toplanmıştır. Katılımcılara Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyal Uyum Envanteri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, madde bağımlılığı olmayan katılımcıların benlik saygısı, aile çevresine uyum ve sosyal uyumları madde bağımlısı yetişkinlerden anlamlı şekilde yüksektir. Bununla birilikte madde bağımlılığı olan ve olmayan grupların her ikisi için de benlik saygısı ile sosyal uyum arasında aynı yönlü korelasyonların varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Addiction is an important public health problem that can be observed from adolescence to old age and lowering the quality of life of an individual. Substance dependence can be considered as a behavioral problem that has as much biological and psychosocial origins as the interaction of different risk factors and protective factors. The problem of substance dependence, which is increasingly widespread in our country and in the world, and whose political and social sensitivity has developed gradually in recent years, also affects the young population of society in important dimensions. Problems associated with substance use are problems that require multidisciplinary work because they are multidimensional, multi-factorial and can not be handled in a single direction. The survey aimed to reveal the differences in the self-esteem and social adjustment levels of adults with and without substance dependence. In this direction, data were collected through a sample of 120 patients, 60 clinical cases over 18 years of age and 60 individuals over 18 years of age who do not have any substance dependence. Participants Rosenberg Self-Esteem Scale and Social Compliance Inventory were applied. Findings from the study show that self-esteem, family adaptation, and social adaptations of participants without substance dependence are significantly higher than drug addicted adults. Thus, there was a similar correlation between self-esteem and social cohesion for both groups with and without substance dependence.