BİST spor mali durum ve hisse hareketleri analizi (2011-2014)
BIST sport index companies' financial position and the movements of their stocks' prices (2011-2014)
- Tez No: 468334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmada borsada yatırım yaparken kullanılabilecek yöntemler arasında yer alan temel analize ve temel analizin bileşenlerinden olan rasyo analizlerine ağırlıklı olarak yer verilmiştir. BİST Spor endeksinde yer alan şirketlerin tamamının, diğer endekslerin aksine, birbirleriyle hemen hemen aynı şartlarda rakip olabilmeleri, incelenecek şirket yapıları açısından homojenlik göstermeleri endeksin çalışmanın örneklemini oluşturmasının nedenidir. Çalışma neticesinde spor endekslerinin içerdikleri anomalikler sebebiyle rasyo analizine, diğer temel analiz tekniklerine veya teknik analize uygun olmadığı görülmüştür. Çalışma başındaki teknik analizin bilimsel geçerliliği yoktur iddiası bir çok kere çürütülmesine rağmen spor endekslerinin temel analiz teknik analiz karşılaştırılması için doğru endeksler olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fundamental Analysis and its component Ratio Analysis have been used widely for stock investment methods during this study. All the companies in BIST Sport Index, in contrary of the other indexes, have similar company structures and they are equally competent with each others; for this reason the core of this study have been established with BIST Sport Index. End of the study, due the anomalies of sport indexes, it has been showed that these kind of indexes are not suitable for the comparison of fundamental analysis and technical analysis. The argument of there is no scientific part in the idea of technical analysis have been proofed as wrong.