Türkiye'nin, NATO'daki yeri
Turkey's place in NATO
  1. Tez No: 468338
  2. Yazar: HASAN KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 1990-2015 tarihleri arasında NATO ile ilgili bilgiler ile Türkiye'nin NATO'daki yeri incelenmektedir. Kuzey Atlantik Paktı olarak kurulan NATO'nun hangi amaçlara hizmet etmek için faaliyet gösterdiği yanında kurulmasından itibaren ne gibi değişikliklere uğradığı da ele alınacaktır. Bunun yanında Türkiye'nin NATO'ya girmesiyle birlikte NATO'nun durumu ele alınırken aynı zamanda Türkiye'nin NATO'daki rolü de incelenecektir. Stratejik bir konumda bulunan Türkiye'nin soğuk savaş dönemlerinde Sovyet Rusya'nın yayılmacı politikalarına karşı gelerek NATO içinde yer alarak yönünü batıya çevirdiği bir gerçektir. Sovyet Rusya'nın Kominizm tehlikesine karşı Türkiye'nin tutumunun da bu kapsamda ele alındığı görülmektedir. Batı devletlerinin ve ABD'nin bu kapsamda Türkiye'yi, Kominizm tehlikesine karşı NATO'ya alarak koruma içgüdüsünde oldukları da görülmektedir. Belki de Türkiye'nin NATO'ya alınışının ana sebeplerinin başında bu korku gelmektedir. Bu aşamada Türkiye'nin, NATO'ya giriş sebeplerinin ve NATO'ya kabul edilmesinin nedenlerinin başında Sovyetler Birliği'nin etkisinin olduğu da bir gerçektir. Ancak görülmektedir ki Türkiye'nin NATO'ya kabul edilmesinde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında Kore'ye asker göndermesi de bulunmaktadır. Batı dünyasına Komünizm tehlikesine karşı bir kalkan olarak düşünülen ve Sovyet Rusya ile sınır komşusu olması nedeniyle çok önemli bir coğrafi konuma sahip olan Türkiye'nin bu kapsamda kullanılması da batı tarafından düşünülmüş ve Kuzey Atlantik Paktı olarak kurulan NATO'ya komşusu Yunanistan ile birlikte alınmıştır. Tüm bunlarla birlikte Sovyet Rusya'nın dağılmasıyla Kominizm tehlikesinin ortadan kalkması yanında batı devletleri de Türkiye'nin coğrafi konumunun önemini unutmuş ve Türkiye'ye gerekli önemi vermemeye başlamışlardır. NATO'nun her türlü etkinliğine askeri ile katılan ve NATO çerçevesinde Bosna-Hersek ve Kosova, Afganistan, Irak gibi NATO askerlerinin görev yaptıkları yerlere NATO emir komutası içinde Türk askerleri de gönderilmiştir. Tüm bunlara karşılık Sovyet Rusya'nın dağılması rehaveti sonucunda batı devletleri ve ABD, Türkiye'ye gerekli önemi vermemişler ve ayrıca da Avrupa devletlerinin kurduğu AB'ye giriş sürecinde Türkiye'yi devamlı oyalamışlardır. Bunun neticesinde Türkiye de değişen dünya politikaları çerçevesinde kendi yönünü çizmeyi düşünmüş ve bu çerçevede AB'ye karşı devamlı mesafeli adımlar atarak kendi çizgisini belirlemiştir. Bu sürecin elbette ki NATO ile olan ilişkileri de etkilediği muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, information about NATO between 1990-2015 and the place of Turkey in NATO are examined. What the NATO, which was established as the North Atlantic Pact, is working to serve the purposes and what changes it has undergone since it was established will be discussed. The role of Turkey in NATO will also be examined, while the situation of NATO will be discussed with Turkey's entry into NATO. It is a fact that Turkey, which is in a strategic position, faces the spreading policies of Soviet Russia during the cold war periods and takes its place in NATO and turns its direction to the west. It seems that the position of Turkey against the danger of Soviet Russia's commision is also considered in this context. It is also seen that Western states and the United States are in this sense taking the protection of Turkey by taking NATO against the danger of the Commune. Perhaps this fear is at the head of the main causes of Turkey's taking over to NATO. It is also true that at this stage Turkey is at the beginning of the reasons for its admission to NATO and its acceptance to NATO, the effect of the Soviet Union. However, it is apparent that Turkey has been sending NATO troops to Korea under the United Nations umbrella. The use of Turkey, which is considered to be a shield against the danger of Communism in the Western world and has a very important geographical position due to its border with Soviet Russia, was also considered by the West and taken with Greece, which is NATO neighbor established as the North Atlantic Pact. Along with all this, besides the danger of the Kominism by the disintegration of Soviet Russia, the western states have forgotten the importance of Turkey's geographical position and started to give importance to Turkey. Turkish soldiers have also been sent under NATO command of NATO, where NATO troops participated in all kinds of NATO activities and where NATO troops such as Bosnia and Herzegovina and Kosovo, Afghanistan and Iraq served. As a consequence of the disintegration of Soviet Russia, the western states and the US have not given the necessary boost to Turkey, and they have repeatedly strayed from Turkey in the EU entry process. As a result, Turkey has considered its own direction within the framework of changing world politics and has taken its own line by taking continuous steps against the EU in this frame. This process certainly affects the relationship with NATO, of course.