Sosyal medya reklamlarının tüketici satın alma davranışına etkisi; takı sektörü üzerine bir araştırma
The effect of social media advertising on consumer buying behavior; a survey research in jewellery sector
  1. Tez No: 468340
  2. Yazar: İLKNUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz dünyasında internet yaygınlık kazanmış, sosyal ağ siteleri yoğun bir biçimde kullanılır olmuştur. İnternet kullanıcılarının bilgilerini ve deneyimlerini paylaşabildikleri bir ortam olan sosyal medya, günümüzde internet alışkanlıklarına yeni bir boyut getirmiştir. Bu yenilikle birlikte insanların alışveriş yapma alışkanlıkları da değişmeye başlamış, alışveriş faaliyetlerinin bir bölümü internet dünyasına taşınmıştır. Sosyal medya uygulamaları bu bağlamda önem kazanmaya başlamıştır. Günümüz dünyasında işletmeler sosyal ağ platformlarında reklamlarını yapmaya ve bu reklamlar aracılığı ile tüketicilerle iletişime geçmeye başlamıştır. Bu bağlamda sosyal medyada yer alan reklamların tüketici davranışlarını ne derece etkilediğinin ortaya konulması amacıyla ilgili yazında gerçekleştirilen araştırmaların sayısı giderek artmaya başlamıştır. Sosyal medya reklamları ve tüketici davranışları arasındaki bu ilişki hem araştırmacıların hem de işletmelerin ilgisini çekmektedir. Bu çalışma sosyal medya reklamlarının tüketici davranışlarına olan etkilerini incelemek maksadı ile takı sektörüne odaklanmıştır. Takı tüketicilerinin sosyal medya reklamlarıyla karşılaşmalarında edindikleri algıyı ortaya koyma amacıyla hazırlanan çalışmada teorik bölümlerin ardından bir anket uygulamasına yer verilmiştir. Anket uygulamasına 312 kişi katılım göstermiştir. Araştırma bulgularına göre, tüketiciler satın alma kararlarında sosyal medya reklamlarından etkilenmektedirler. Elde edilen bulgular SPSS analiz programı ile yorumlanarak paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world the internet gained widespread, social networking sites have been used intensively. Internet users can share information and experiences in an environment of social media, has brought a new dimension to the habits of the internet today. This innovation has started to change people's shopping habits, too together, part of the shopping activity was moved to the internet world. In this context, the importance of social media applications. In today's world businesses, social networking platforms to make their ads and these ads began to connect with consumers through. In this context, social media and to what extent the consumer behavior of the ads contained affect suppliers in order to be filed out, the number of research performed in the summer began to increase steadily. Social media this relationship between ads and consumer behaviors and attracts researchers and businesses. This study of consumer behavior, social media ads with intent to analyze the effects of the jewelry sector. Jewelry consumers of social media advertising in order to put their acquired encounter perception of theoretical study, prepared a survey application section.According to research findings, consumers are affected by social media advertisements in buying jewellery prodacts.The survey has shown that participation in the implementation of 312 people. The findings were interpreted with the SPSS Analysis program.