Ebeveyni boşanmış ergenler ile ebeveyni birlikte yaşayan ergenlerin benlik saygılarının, iletişim becerilerinin ve baş etme yollarının karşılaştırılması
Comparison of the self esteem, communication skills and coping methods between the adolescents whose parents are divorced and the adolescents whose parents are living together
- Tez No: 468342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, annesi babası boşanmış olan ergenlik çağındaki 12-15 yaş grubu çocukların benlik saygıları, iletişim becerileri ve baş etme yollarının uygun ölçeklerle incelenip, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 öğretim yılında İstanbul ilindeki birçok ortaöğretim okulunda öğrenim görmekte olan 12-15 yaş aralığında 190 öğrenci oluşturmuştur. Benlik kavramlarını ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri, İletişim Becerileri Envanteri, Başa Çıkma Stratejileri Kısa Formu (BÇS -Brief COPE) ve demografik bilgilerini öğrenmek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinin analizinde SPSS 23.0 programından yararlanılmıştır. Ayrıca Student's t testi, ikiden fazla değişkenler için uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre anne babası boşanmış olan çocuklar daha çok işlevsel olmayan başa çıkma tutumlarını, anne babası evli olanlar ise duygu odaklı başa çıkma tutumlarını kullanırlar. Ayrıca Boşanmış aile çocuklarının Davranışsal iletişimsel becerileri, evli aile çocuklarının Duygusal iletişim becerileri yüksek düzeydedir. Benlik saygısı, İnsanlara güven duyma, Depresif duygulanım, Psikosomatik belirtiler, Tartışmalara katılabilme derecesi, Ana-Baba ilgisi ve Psişik izolasyon alt boyut puanları ergenlerde anne babanın evlilik durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Hayalperestlik ve Psikosomatik belirtiler, Araçsal sosyal destek kullanma, Duygulara odaklanma ve ortaya koyma ve Diğer etkinlikleri bırakma puan ortalamaları çocukların cinsiyetin durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to comparatively evaluate the self-esteem, communication skills and coping strategies of adolescents of divorced parents aged between 12-15 years old using appropriate scales. The study sample consisted of 190 students aged between 12-15 years old studying in secondary school in Istanbul during 2016-2017 academic calendar. Self-conception was assessed by Rosenberg Self-Esteem Scale, Communication Skills Inventory, Brief Coping Orientation to Problems Experienced Scale (Brief COPE) and demographic information was gathered from Personal Information Forms. SPSS 23.0 program was used for the analysis of the descriptive and relational screening model. Student's t test was employed for more than two variables. The results obtained from the study demonstrated that the children of divorced parents use non-functional coping attitudes whereas the children of married parents use emotion-focused coping attitudes. In addition, behavioral communication skill is higher for the children with divorced parents, whereas emotional communication skill is higher for the children with married parents. Self-esteem, trust in others, depressive mood, psychosomatic symptoms, degree of involvement in discussions, interest of parents and psychic isolation subscale scores showed significant differences in adolescents by their parents' marital status. Fancifulness and psychosomatic symptoms, instrumental social support, being emotion-focused and dropping out from other activities scale averages showed a statistically significant difference by genders of children.