Ortaokul öğrencilerinin sosyal destek algılarıyla ilgili olarak sınav kaygısı ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
The analysis of exam anxiety and despair in relation with social support perception levels in the secondary school students
  1. Tez No: 468345
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğrencilerinin sosyal destek algıları ile sınav kaygısı ve umutsuzluk puanları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek (aileden algılanan sosyal destek, öğretmenden algılanan sosyal destek, arkadaştan algılanan sosyal destek) ile umutsuzluk (gelecekle ilgili duygu, motivasyon kaybı, gelecekle ilgili beklenti) puanı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, kolay örnekleme yoluyla seçilmiş, İstanbul iline bağlı Özel Bahçeşehir Sancaktepe Ortaokulu'nda eğitim görmekte olan 141 erkek, 109 kız öğrenci ile toplam 250 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin sosyodemografik bilgilerine ulaşabilmek üzere, araştırmayı yapan kişi tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ortaokul öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeyi, Yıldırım (1997) tarafından geliştirilen ve yine Yıldırım (2004) revizyonu yapılan, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (R) ile ölçülmüştür. Öğrencilerin sınav kaygısı, Albayrak-Kaymak (1985) ve Öner (1990) tarafından Türkçe versiyonu geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan, Sınav Kaygısı Envanteri ile ölçülmüştür. Ortaokul öğrencilerinin umutsuzluk düzeyi, Seber'in (1991) Türkçe'ye uyarladığı Beck Umutsuzluk Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek ile sınav kaygısı arasında zayıf, negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin algıladıkları sosyal destek puanı arttıkça, sınav kaygısı azalmaktadır. Öğrencilerin, aileden algıladıkları sosyal destek ve öğretmenden algıladıkları sosyal destek puanı arttıkça, sınav kaygısı azalmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kuruntu ve duyuşsallık düzeyi, öğrencilerin aileden algıladıkları sosyal desteğe bağlı olarak etkilenmekte olduğu, bu etkinin; aileden algılanan sosyal desteğin artması ile öğrencilerin duygusallık ve kuruntu puanlarının azalması şeklinde olduğu görülmektedir. Bir başka ifade ile aileden algılanan sosyal destek, duyuşsallık ve kuruntu puanını azaltmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin algılanan sosyal destek toplam puanları ortalamaları ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. 8.sınıf öğrencilerinin algılanan sosyal destek puanları 5., 6. ve 7. Sınıflara göre daha düşük bulunmuştur. Anne Baba Beraber olanların aileden algılanan sosyal destek puanları, anne baba birlikte olmayanların aileden algılanan sosyal destek puanlarından yüksek bulunmuştur. Aileye destek veren aile büyüğü olanların algılanan sosyal destek toplam puanları aileye destek veren aile büyüğü olmayanların algılanan sosyal destek toplam puanlarından yüksek bulunmuştur. Kızların öğretmenden algılanan sosyal destek puanları, erkeklerin öğretmenden algılanan sosyal destek puanlarından yüksek bulunmuştur. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek ile umutsuzluk arasında zayıf, negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin algıladıkları sosyal destek puanı arttıkça, umutsuzluk azalmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin umutsuzluk toplam puanları ortalamaları ile sınıf değişkeni aralarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. 8. Sınıf öğrencilerinin umutsuzluk puanları, 5., 6. ve 7. sınıflara göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Aileye destek veren aile büyüğü olmayanların umutsuzluk toplam puanları, aileye destek veren aile büyüğü olanların umutsuzluk toplam puanlarından yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, ortaokul öğrencilerin sosyal destek algılarının, aileden algılanan sosyal destek ve öğretmenden algılanan sosyal desteğin yüksek olması, öğrencilerin sınav kaygılarını azaltan bir faktör olarak bulunmuştur. Ortaokul öğrencilerinin sosyal destek algılarının yüksek olması, öğrencilerin umutsuzluk puanını azaltan bir etken olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to study the relation between the social support perceptions of secondary school students and the level of exam anxiety and despair. In this research, the relation between social support perceived by secondary school students (social support perceived from the family, social support perceived from the teacher, social support perceived from a friend) and despair (emotion related to the future, loss of motivation, expectation of the future) was examined. The sample of the study consisted of 250 secondary school students chosen by convinience sawpling method (141 boys and 109 girls) attending to Özel Bahçeşehir Sancaktepe Ortaokulu in İstanbul.“Personal Information Form”developed by the researcher was used to reach the sociodemographic information of the secondary school students. The level of social support perceived by secondary school students was measured by the Perceived Social Support Scale (R) developed by Yıldırım (1997) and revised by Yıldırım (2004). The exam anxiety of the students was measured by the Test Anxiety Inventory, whose Turkish version was standarazied by Albayrak-Kaymak- Öner (1985.1990) providing reliability and validity. The level of despair of secondary school students was assessed by the Beck Hopelessness Scale, which was adapted by Seber (1991) to Turkish. In the research, it was determined that there is a negative and weak relationship between exam anxiety and social support perceived by secondary school students. As the level of social support perceived by students increased, the examination anxiety decreased. The examination anxiety decreased as the social support they perceived from the family and the social support they perceived from the teachers increased. Furthermore, the levels of the students' worry and emotionality were influenced by the social support perceived from the family. It has been determined that the increase of social support perceived from the family was related with a decrease in the emotionality and anxiety scores of the students. In other words, perceived social support from the family reduced the level of emotionality and worry. There was a significant relationship between the perceived social support and the total class level scores of the students participating in the study. Social support perceptions of 8th grade students, were found to be lower than those of 5th, 6th and 7th grade students. The perceived family support scores in which the mothers and the fathers were together were found to be higher than the perceived family support scores of divorced or separated parents. Perceived social support total scores in a family with a supportive family members were found to be higher than perceived social support total scores of a family without a supportive member. Girls' social support scores that perceived from teachers were found to be higher than boys' social support scores perceived from teachers. In the research, it was found that there was a weak and negative relationship between despair and perceived social support of secondary school students. As the levels of social support perceived by students increased, the feelings of despair decreased It was seen that there was a significant difference between the average scores of hopelessnes and the grade variables of the students who participated in the research. The hopelessness scores of the 8th grade students were found to be higher than the 5th, 6th and 7th grades. Total hopelessnes scores of those who did not have family elders were found to be higher than the total scores of hopelessnes scores for those who had family elders. As a result, the perception of social support of secondary school students, the perceived social support from the family and the high social support perceived by the teachers were found to be factors reducing the students' examination related anxieties. The high social support perceptions of secondary school students were identified as a factor reducing the hopelessness levels of students.