Prodromal psikozda zaman kullanımı
The usage of time in prodromal psychosis
  1. Tez No: 468346
  2. Yazar: DESTİNA ÖZŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmada İstanbul Beşiktaş Belediyesine bağlı olan liselerde eğitim gören öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi, cinsiyet, yaş, şizotipal kişilik özelliği riski taşıyanlar-taşımayanlar şeklinde sınıflandırılması ayrıca; zamanı kullanma ve yönetme biçimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya 500 öğrenci (256'sı kadın, 244'ü erkek) katılmıştır. Araştırma 'Tecrübi' olup, 'tarama modeli' şeklinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere sosyo-demografik özelliklerini değerlendirebilmek için olan Kişisel Soru Formu, Şizotipal Kişilik Ölçeği (ŞKÖ), Zaman Yönetimi Ölçeği (TMQ) ve Zaman Kullanımı (Time Use Survey) uygulanmıştır. Ölçeklerin istatistiksel analizinde; niteliksel veri karşılaştırmasında Pearson Ki-Kare ve Fisher Exact testi, niceliksel veri karşılaştırılmasında ise Tek yönlü (One Way Anova), Bonferroni ve LSD testi kullanılmıştır. Bulgular: Şizotipal kişilik bozukluk riski yüksek bulunan öğrencilerde cinsiyet, yaş, annelerin meslek farklılığı, anne-baba ile ilişkisi, aile bireylerinde (anne-baba-kardeş) psikolojik/ruhsal sorun geçmişi olması, bireyin kendisi için psikolojik/ruhsal sorun nedeniyle tedaviye başvurması ve okulda bir grup tarafından baskı ya da ayrımcılığa uğraması durumlarına göre anlamlı bir farklılık olduğu saptanırken; zaman kullanım faaliyetleri (çalışma, eğitim, gönüllü iş, sosyal hayat, seyahat, dinlenme, ev işi, spor, hobi, uyku) bakımından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The search aims designation of sociodemographic specialties of students who study in high school (associated to İstanbul Beşiktaş municipality). The search classifies the students as; age and gender, and looks for if the students have schizotypal personality features or not. Besides; it examines the time-usage and timemanagement of the students. Method: 500 students had participated (whom are 256 women, 244 men) in the study. This search was 'Tecrübi-experimental' and the scanning-model was used. The students were applied; schizotypal personality questionnaire, time-management questionnaire and time-use survey. Personal questionnaire survey was used to examine their sociodemographic specialties. In the statistical analysis of the survey; for the quality data comparison, Pearson Ki-Kare and Fisher Exact tests, for the quantity data comparison, One-way Anova, Bonferroni and LSD tests were used. Results: The students who have the high-risk of having schizotypal personality disorder; there was no significant difference between their time-usage activities (work, study, volunteering, travelling, socializing, sport, resting, house-work, sleep, hobbies). Otherwise, the students; who have discriminated or under-pressure in school, have psychological problematic parents, have intimacy-bond with their parents, have different occupational diversity of mothers, have their own psychologic problems and refer the treatment were examined the significant differences.