Psikotik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde klinik fenomenolojinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical phenomenology children and adolescent with psychotic disorder
  1. Tez No: 668146
  2. Yazar: OĞUZ BİLAL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı şizofreni açılımı kapsamında ve psikozla giden diğer bozukluklar tanısı ile yatarak ya da ayaktan tedavi gören çocuk ve ergenlerde klinik fenomenolojinin ve klinik gidişatın değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, 5. Basım (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- 5th Edition, DSM-5)'a göre şizofreni açılımı kapsamında ve psikozla giden diğer bozukluklar tanısını karşılayan 132 olgu dahil edilmiştir. Sosyodemografik bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formuyla çalışmaya dahil edilen çocuk ve ebeveynlerinden alınmıştır. Olgulara Okul Çağı Çocukları İçin Duygudurum Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi (K-SADS), Klinik Global İzlem Ölçeği (KGİ), Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PANSS), Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SANS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDRS), Simpson Angus Ölçeği (SAS), Kısa Negatif Semptom Ölçeği (KNSÖ), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12), Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (PARI), Çocuklar İçin Global Değerlendirme Ölçeği (CGAS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study is to evaluate clinical phenomenology and clinical course in children and adolescents receiving inpatient or outpatient treatment with the diagnosis of schizophrenia spectrum and other psychotic disorders METHOD: 132 cases meeting the diagnosis of schizophrenia spectrum and other psychotic disorders according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- 5th Edition (DSM-5) were included in our study. Sociodemographic information was taken from children and their parents who were included in the study using a sociodemographic data form prepared by the researchers. The Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia (K-SADS), Clinical Global Impression Scale (CGI), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Scale for Assesment of Positive Symptoms (SAPS), Scale for Assesment of Negative Symptoms (SANS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDRS), Simpson Angus Scale (SAS), Brief Negative Symptom Scale (BNSS), Child and Youth Resilience Measure, Parental Attitude Research Instrument (PARI), The Children's Global Assessment Scale (CGAS) was applied to the cases.