Yalın üretim sistemleri ve sanayi işletmelerinde incelenmesi
Lean production systems and investigation in industry operations
- Tez No: 468353
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rekabet koşullarının hızlı bir şekilde artış göstermesi ve pazar koşullarının değişime uğraması işletmelerin faaliyetlerini müşteri odaklı bir şekilde düzenlemeye yöneltmiştir. Müşterilerin isteklerini eksiksiz yerine getirebilmek, günümüz rekabet koşullarına ayak uydurabilmek amacıyla işletmeler, geleneksel üretim sistemlerinden vazgeçerek günümüz koşullarının gerektirdiği sistemlere yönelmeye başlamıştır. Bu durum işletmelerin rekabet gücünü artıracak ve müşteri odaklı ilkelerin benimsendiği yalın üretim sistemlerini önemli kılmıştır. Yalın üretim sistemleri üretim evrelerinde ortaya çıkabilecek her türlü israfı ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetleri benimseyerek, işletmelerin yoğun rekabet ortamında var olabilmeleri için değer yaratan üretim süreçleri oluşturmayı amaçlamaktadır. Yalın üretim sistemi felsefesini benimseyen işletmeler üretim sürecinde meydana gelen her türlü israfı tespit ederek daha iyi ve daha verimli ürünler ortaya koyabilmektedir. Bu tezin amacı yalın üretim sistemleri ortaya koymak ve sanayi işletmelerinde uygulanabilirliğini incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise; gerek tanımlanması ve özellikleri, gerekse işlev, fonksiyon ve araçları mercek altına alınmaktadır. Özellikle, otomotiv sektöründe yapılan uygulama yardımı ile yalın üretim sistemlerinin sanayi işletmelerinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda birinci bölümde yalın üretim hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde yalın üretim sisteminin teknikleri ve karakteristikleri hakkında ifadelere yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise yalın üretim sisteminin uygulanabilirliği ve sanayi işletmelerine sağlayacağı faydaları ortaya koymak amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anketler spss anket analiz programıyla analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Boom in competition conditions and changes in market conditions directed businesses to operate consumer oriented. Businesses have given up traditional production systems and switched to the systems required by todays competition conditions as they aim to fulfill customer demands fully and keep pace with todays competition conditions. This situation will increase businesses competition power and made production systems like lean production important which adopts customer oriented principles. With lean production systems adopts the operations oriented to eleminate any waste of money in production phase, it aims to establish value creating production phases for businesses trying to survive in intensive competition enviroment. Businesses which adopts lean production philosophy can spot any waste of money in production phase and can produce more effective products. Aim of this thesis is to introduce lean production systems and its applicability in industry businesses. Another aim of this study is to examine definition, properties, utities, functions and tools of len production. Espacially the application made on automotive market aims to help examining of the lean production systems at industry businesses. According to the aim of the study, first chapter gives general information about lean production. Secon chapter gives phrases about techniques and characteristics of lean production system. At the third and the last chapter survey has been conducted to reveal the applicability of lean production systems and the utilities that lean production systems can create for industry businesses. Surveys conducted has been analysed via survey analysis programme SPSS, and results has been revealed accordingly.