Türkiye'de tarım ürünleri ihtisas borsası ve bu sisteme bağlı antrepo işletmeciliği
Agricultural products specialized stock market and bounded warehouse operation connected to this system in Turkey
- Tez No: 468352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu gün Türkiye her yıl gıda talebindeki artışa rağmen sanayileşme, kentleşme, erozyon, sel baskınları, yangınlar, depremler, küresel ısınma gibi nedenler yüzünden 30 milyon hektar tarım alanı arazisini kaybetmektedir. Ayrıca enerji ihtiyacının önemli bir kısmı tarım alanlarından karşılanmaktadır. Tarım Ürünlerinin işlem gördüğü ürün ihtisas borsaları, bu ürünlerin fiyatlarının belirlendiği, mal, hizmet üretim faktörleri ve alıcı ile satıcıların karşı karşıya geldiği, iktisadi kararların alınabildiği piyasa kavramının en yaygın bir örneğidir. Ürün İhtisas Borsaları ve Lisanslı Antrepoların birlikte işletildiği Lisanslı Antrepolarda ürünler sertifikalandırılır, kalite-kontrol standartları ölçülür ve depolarda 12 ay'a kadar saklanır. İlk adımların 2003 yılında İZMİR 'de atıldığı Lisanslı Antrepo ve bağlı ürün borsaları şimdilik sadece seçilen pilot bölgelerde açılmıştır. Her geçen gün daha geniş bir alana yayılarak ilerleyen bu Lisanslı Antrepo ve bağlı ürün borsaları bizi hak ettiğimiz yere taşıyacaktır. Bu hak ettiğimiz yer, tarım ihracında en üst sıralara geldiğimiz, çiftçilerin yüzünün güldüğü, her tür ürünü GDO endişesi taşımadan, güvenle ve ekonomik olarak tüketeceğimiz yerdir.
Özet (Çeviri)
Today, Turkey is loosing 30 million hectare farmland because of reasons such as industrialization,urbanization,erosion,floods,fires,earthquakes,global warming despite the increase in food demand. Also grains covers the important part of energy needs. Agricultural products specialized stock market where the products get processed,these products prices are determined, goods, service, production factors and buyers and sellers to come face to face, where economic decisions can be taken and its the most common example of market consept. Products specilized stock market and licensed warehouse co-operated licensed warehouses products will be certified,quality control standards are measured and for now it can be stored in warehouses for up to 12 months. First step of licensed warehouse and connected product stock market was made in 2003 at İzmir but for now it is only open in selected areas. Spreading to a wider area each day these licensed warehouses and connected product stock markets will carry us to the place we deserve. This deserved place where we are at the top of the agriculturel export, happy farmers, can consume every type of product without worrying about GMO safely and economically.