Kamu ağız ve diş sağlığı merkezi ve hastanelerinde hekim–hasta iletişimi
Physician-patient dialogue in public oral and dental health centers and hospitals
  1. Tez No: 468358
  2. Yazar: MEDİNE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaşam kalitesine etkisi büyük olan ve genel sağlığı da etkileyen ağız ve diş sağlığı ile ilgili hizmetler, Ülkemizde kamu ve özel sektör iştirakiyle sunulmaktadır. Diş hekimleri tarafından sunulan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde, diş hekimliği mesleğinin gereği; teşhis ve tedavinin yapılabilmesi için hastayla sürekli iletişim halinde bulunulması gerekmektedir. Çalışmanın amacı; kendine has karakteristik özellikleri bulunan ağız ve diş sağlığı hizmetlerindeki hekim - hasta iletişimini, etkileyen faktörleri ve sorunları incelemektir. Çalışma kaynak ve literatür taraması tekniği kullanılarak, teorik olarak hazırlanmıştır. Çalışmada iletişim, sağlık iletişimi, ağız ve diş sağlığı, ağız diş sağlığı hizmetleri, hekim–hasta iletişimi ve hekim - hasta iletişimini etkileyen faktörler incelenmiştir. Ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin zamanla iyileştiği, ancak koruyucu hizmetlerin yeterli olmadığı, hizmetin tedavi ve protez ağırlıklı olarak verildiği saptanmıştır. Hekim–hasta iletişimini zaman, etkin dinleme, güven, otorite, hastanın sağlık okuryazarlık seviyesi, hekimin iletişim becerisi, hekimlerin yaşadığı stres ve tükenmişlik, ilgi ve saygı, ön yargı gibi faktörlerin etkilediği anlaşılmıştır. Diş hekimliği hizmetlerine özel hekim – hasta iletişiminde yaşanan sorunlar; tedavinin ağız içinde yapılması, tedavinin uzun sürmesi, diş hekimi korkusu ve dental anksiyete olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country oral and dental health services which effects highly our life quality and general health ore provided both by publicand private sector. Dentists in caring oral and dental health which is necessary in terms of their occupaion, it is expected that they have to constantlay communicate with the patient in order to diagnose and treat in overy sufficient way. The main goal of this research is to analyze the problems that affect the communication betweon the physicion and patient that involvescertain characteristic features. This research has been prepared by source and literature scanning technique. In this research; communication, health communication, physician-patient dialogue, oral and dental services and factors that affect physician-patient communication have been analyzed. It has been stated that oaral and dental services are getting better in time but preventive services are not sufficient, and it can be understood that this service is given mainly for diognosis and prosthesis. It has been understood that time, active listening, trust, control, literacy level, communication skills of the dentist, stres, interest and respect, prejuolice are factors, that affect the dialogue between the physician and patient. It has been determined that treating oral and dental health, long – losting treament, fear of dentist and dental anxiety are the main problems between the dentist and patient.