Kalite standartları uygulamalarının sağlık çalışanları üzerindeki etkisi (Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Quality standards influence on health workers of application: Antalya Education and Research Hospital case
- Tez No: 468357
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizde hasta bakım kalitesinin en yüksek seviyede geliştirilmesi, hastalar açısından güvenli bir ortamın yaratılması, hasta ve sağlık personeline dönük risklerin asgari düzeye indirilmesi, sağlıkta kalitenin iyileştirilmesi ve hasta güvenliğinin devamlılığının temin edilmesi amacıyla sağlıkta kalite sistemi geliştirilmiştir. Ülkemizde hasta ve çalışan güvenliği, ayrıca hasta ile sağlık personelinin memnuniyetinin sağlanmasını temel alan Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) ile bu standartların uygulanmasına dair usul ve esasları düzenleyen“Sağlıkta Kalitenin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik”27.06.2015 tarih ve 29399 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada; kalite standartları uygulamalarının sağlık personeli üzerindeki etkileri genel ve teorik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Kalite standartları uygulamalarının sağlık çalışanları üzerindeki etkisi isimli bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kalite ve benzer kavramlar ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, kalite standartları, gereklilikler, uygulamalar teorik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Antalya eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 300 personel anket yöntemi bulguları ile elde edilen sonuçlar değerlendirilip analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Develop the highest level of quality of patient care in our country, creating a safe environment for patients, minimizing the level of facing the risk of the patient and medical staff, the quality of health improvement and health in order to ensure the continuity of patient safety quality system has been developed. In our country, patient and employee safety, as well as in health based on ensuring the satisfaction of health personnel with patients Q uality Standards (SCS), the method of implementation of these standards and principles governing“Regulation on Q uality Improvement in Health and Evaluation”27.06.2015 date and 29399 numbered O fficial Gazette force It was entered. In this study; effects on health personnel in the application of quality standards aimed to investigate the general and theoretical terms. Quality standards for health care workers is the impact on the application of this study consists of three parts. Quality and similar concepts are discussed in the first part of the study. In the second part of the study, quality standards, requirements, applications are discussed theoretically. In the last part of the study, teaching and research hospital in Antalya evaluated and analyzed 300 staff working method that results obtained with survey findings.