Aile hekimliği kapsamında verilen sağlık hizmetleri: Çalışanların değerlendirmesi ve hizmet alanların memnuniyeti (Kocaeli ili örneği)
Health services provided under family medicine: Evaluation of workers and satisfaction of service eas( Kocaeli city sample )
  1. Tez No: 468359
  2. Yazar: ELİF UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye' de 1990' lı yıllarda başlayan sağlıkta reform çalışmaları 2003 yılında“Sağlıkta Dönüşüm Programı”adı ile sağlık alanında yapılan köklü değişikliklere dönüşmüştür. Bu değişikliklerin en önemlilerinden bir tanesi de birinci basamak sağlık hizmetlerinde sağlık ocağı sisteminden aile hekimliği uygulamasına geçilmesidir. Aile hekimliği Türkiye için yabancı sayılabilecek bir uygulamadır. Aile hekimliği uygulamasını değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışmada tarihçi metot, kaynak taraması ve anket yönteminden faydalanılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye' de de birinci basamak sağlık hizmetleri genel sağlık hizmetlerinin yapı taşını oluşturmaktadır. Birinci basamakta iyi kurulmuş bir düzen ile hastalıklar daha oluşmadan önlenebilecek hasta bireyler de topluma daha kolay uyum sağlayabilecektir. Bu denli önemli olan bu hizmeti karşılayabilmek için Türkiye' de uygulanmaya başlayan aile hekimliği sisteminin objektif olarak incelenmesi sisteme işlerlik kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
The health reform initiatives that started in Turkey in the 1990s turned into radical changes in the field of health with the name“Health Transformation Program”in 2003. One of the most important of these changes is the transition from the health care system to the practice of family medicine in primary health care. Family medicine is an application that can be regarded as foreign for Turkey. In this study, which was done to evaluate the practice of family medicine, historian method, source scanning and survey method were used. As in developing countries, primary health care services constitute the building block of general health services in Turkey. With a well-established order at the first stage, sick individuals will be able to adapt more easily to the disease that can be prevented without further illness. In order to meet this service which is so important, an objective examination of the system of family medicine which has started to be implemented in Turkey will make the system work.