İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde çalışan doktorlarda ve hemşirelerde örgütsel adalet, iş doyumu ve örgütsel bağlılık üzerine bir çalışma
A study on organizational justice, occupational satisfaction and organizational commitment among medical doctors and nurses working in the hospitals subordinated to General Secretariat of Istanbul Cekmece Region
- Tez No: 468364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanın sosyal, psikolojik ve fizyolojik yönü olan bir canlıdır. İş yaşamında karşılaşılan olumlu ya da olumsuz durumlar, bireyin iş yaşamını etkilediği kadar ruhsal durumunu ve iş dışındaki sosyal hayatını da etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, araştırmaya katılan doktorlar ve hemşireler kapsamında, örgütsel adalet, iş doyumu, örgütsel bağlılık düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın diğer amacı, örgütsel adalet, iş doyumu, örgütsel bağlılık arasındaki neden sonuç ilişkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, mesleki ve örgütsel kıdem, medeni durum ve çalışma şeklinin örgütsel adalet, iş doyumu, örgütsel bağlılık üzerine etkilerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada toplam 300 hekim ve hemşire üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma sonucunda doktor ve hemşirelerin örgütsel adalet, iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeyleri orta düzeyde tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ile iş doyumu arasında pozitif yönlü, örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında zayıf pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a living being, each human has a social, psychological and physiological aspect. Positive or negative situations encountered in working life affect not only the working life of the individual but also his mood and his social life outside work. The aim of this research is to determine organizational justice, job satisfaction, organizational commitment levels within doctors and nurses participating in the research. The other purpose of the research is to determine the cause and effect relationships between organizational justice, job satisfaction and organizational commitment. It was also aimed to determine the effects of age, gender, level of education, vocational and organizational seniority, civilization situation and working style on organizational justice, job satisfaction, organizational commitment. A survey study was conducted on 300 doctors and nurses in the study. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. As a result of the research, organizational justice, job satisfaction and organizational commitment levels of doctor and nurses were determined as moderate. It is found a positive relationship between organizational justice and job satisfaction, and a weak positive relationship between organizational justice and organizational commitment.