Sağlık sektöründe hizmet kalite standartları ve acil serviste hasta memnuniyetine yönelik bir araştırma
A study about quality standards of service in health sector and patient satisifaction in emergency services
- Tez No: 468365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlık sektörü sürekli gelişmekte ve büyümektedir. Sağlık sektöründe hizmet kalitesini belirleyen hasta memnuniyetidir. Sağlık sektörü üzerine yapılan çalışmalar da hizmet kalite standartları ile hasta memnuniyeti arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Çalışmanın amacı; son zamanlar da sağlık sektöründe önem kazanmış olan hizmet kalite standartlarının, hasta memnuniyetini etkileyen ve acil servisteki hastaların, hastane tercihlerini belirleyen unsurları ortaya koymaktır. Araştırmanın uygulama bölümü yüz yüze anket yöntemi ile Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesi acil servisinden Eylül-Ekim 2016 döneminde hizmet almış 289 hasta ile yapılan görüşmelerle ortaya çıkarılmıştır. Acil serviste hasta memnuniyetini etkileyen unsurların başında; hekim, hemşire ve sağlık personellerinin hasta ve hasta yakınlarına karşı tutumlarının olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Health sector is developing and growing day by day. Patient satisfaction specifies service uality in health sector. As a result of improvements in the health sector, parallel connection has been reviewed between service qualty standarts and patient satisfaction. The purpose of the study is to reveal the quality of the service standards that have gained impotance in the health sector in recent years, the factors affecting the patient satisfaction and determined hospital preferences of emergency patients. The application section of the study was interviewede with 289 patients who were served in the emergency department of Kocaeli Darıca Farabi State Hospital with the face-to-face survey method in September-October 2016 period. It is remarked that the most important factors influenced patients satisfaction are manners of doctors, nurses and health staff.