Sağlık kurumlarında çalışan personelin motivasyonu
Motivation of staff working in healthcare institutes
- Tez No: 468375
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde örgütlerin ana unsuru olan insan faktörünün önemi giderek anlaşılmakta ve örgütsel amaçlara ulaşmak için yöneticiler ve liderler insanlara yatırım yapmaktadır. Rekabetin, küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin hızla ön plana çıktığı iş dünyasında insanların performanslarına bağlı olan örgütsel başarılar, örgüt çalışanlarının doğru şekilde yönlendirilmeleri ve desteklenmeleri ile sağlanabilmektedir. Çalışmada tarihçi metot ve kaynak tarama tekniği kullanılmıştır. Örgütler de kendisini bilgi ve donanım açısından sürekli geliştiren, yetenekli, gelişmelere açık hızlı uyum sağlayabilen çalışanlara gereksinim duymaktadır. Bireylerin bu denli hızlı ilerleyen iş yaşamında verimliliklerinin korunması amacıyla motivasyonlarının yüksek olması gerekmektedir. Özelikle sağlık kurumlarının dinamik ve karmaşık yapıları, sağlık hizmetlerinin özellikleri ve Türkiye'nin sosyo-ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda; çalışanların yüksek motivasyona sahip olmaları ve monotonluktan uzak kalarak yapılan işin cazip kılınması sağlık hizmetlerinin kaliteli, hızlı ve doğru şekilde sunulması açısından önem arz etmektedir. Ortaya atılmış olan motivasyon kuramları yardımıyla sağlık çalışanlarının hangi faktörlerden motive oldukları incelenerek sağlık kurumlarında daha verimli ve kaliteli hizmet sunabilen, olumlu sağlık çıktıları oluşturabilen personelin meydana getirilmesi tüm toplum sağlığını ilgilendiren bir konudur.
Özet (Çeviri)
Today, the human factor which is the fundamental element of organizations has been increasingly understood and managers and leaders have invested in people to achieve the organizational purposes. In the business world where competition, globalization, and rapid technological developments have come to the fore, organizational success can be achieved with appropriate orientation and promotion of employees linked to the performance of themselves. This study has been prepared by historian method benefited from literature reviews. Organizations also need employees capable of improving themselves, talented, rapid adaptation to developments in terms of knowledge and experience. In such a rapid-paced business lives of individuals, they must have a higher motivation to maintain their efficiency. When particularly considering the dynamic and complex nature of medical institutions, features of healthcare services, and socio-economic conditions of Turkey, it is important that employees are highly motivated and making the job attractive by staying away from monotony to offer high qualified, fast and accurate healthcare services. Establishing a staff that can provide more efficient and quality services in health institutions and can generate positive health outcomes with the help of propounded motivation theories by examining which motivation factors healthcare personnel affected is an issue that concerns all of society's health.