İşletmelerde entelektüel sermaye, bilgi yönetimi ve öğrenen örgüt modellerinin işletme performansı üzerindeki etkisi
The effect of the intellectual capital, knowledge management and learning organization models on the firm performance
- Tez No: 468374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, işletmelerde entelektüel sermaye, bilgi yönetimi ve öğrenen örgütlerin firmaların genel performansı üzerindeki etkileri İstanbul ilinden rassal örnekleme yöntemiyle toplanan anketlerle analiz edilmiş, herhangi bir etkisi var ise bu etkilerin ne yönde olduğu belirlenmeye çalışılarak bu teoriler üzerine çalışan araştırmacılara ve işletme yöneticilerine faydalı olabilecek sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bilginin artan katma değeri hem ekonomiye hemde topluma değişim yönlü katkı sağlamış üretim faktörlerini kendine bağımlı hale getirmiştir. Faliyetlerin geneli bilhassa rekabet ve gelişim açısından bilginin temel alındığı bir çağa evrilmiştir. Özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişim ile sınırları kalkan yeni dünyada bilgi aktarımı ışık hızına ulaşmıştır. Bu durum işletmeler açısından takip edilmesi zorunlu hale gelen yönetim, kavram ve anlayışların kısa sürede değiştiğini bu duruma uyum sağlamamaları durumunda yok olmaları anlamına gelmektedir. Bu içinden çıkılması zor durumdan işletmeler öğrenmenin önemini fark ederek devamlılıklarının koşulu olarak kabul ettikleri ölçüde kendi kaderlerini yönetme imkanı bulmuştur. Bu yeni dünya; düzenine ayak uydurmak için entelektüel sermayesi olan, bilgi yönetimi ve öğrenen bir örgüt yapısına sahip işletmeler için bir çok fırsat sunacaktır. Yapılan çalışmalar da göstermiştir ki Entelektüel Sermaye ve Öğrenen Örgüt fikri yeni olsa da, Bilgi Yönetimi işletmelere performans olarak katkı sağlamaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of intellectual capital, knowledge management and learning organization on firms has been analyzed through random sampling method with people in Istanbul. The aim of the study is to measure the effect of those factors on firms and share results with business managers and researchers who works on these theories. Factors of production, which contribute to economy and society, is dependent on knowledge because of the rising added value of knowledge. All activities are evolved to a new age, which is knowledge based, especially in terms of competition and improvement. Information travel with speed of light as a result of evolution of information technologies. This evolution causes a big change in management methods and concepts that the firms use. Firms who fail to adapt to those changes will disappear from market. Firms should notice the importance of knowledge to control and manage their future. Having intellectual capital, knowledge management and learning organization structure make it easier for firms to adapt to new world order.