Sağlık kurumlarında meslek etiğinin bireysel iş performansı üzerine etkisi: İstanbul ili özel hastanelerine yönelik bir araştırma
The effect of occupational ethics on individual job performance in health care institutions: A study on private hospitals in Istanbul
- Tez No: 998344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
Özet
Sağlık kurumlarında çalışan personelin yönetimden algıladığı destek ile iş verimliliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışma, günümüz koşullarında ortaya çıkan rekabet ortamı, hizmet sunumu ve hizmetten yararlananlar, personelin verimliliğini sürekli artıran değişimler göz önüne alındığında vazgeçilmez bir unsurdur. Tüm kurumlarda olduğu gibi sağlık kurumlarında güvenilir ve etkin bir hizmete ulaşmak için işini seven, mutlu, deneyimli, yeniliğe açık ve alanında uzman sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık kurumlarında çalışanların idari yönetimden algıladıkları destek ve beklentilerinin belirlenmesi konusunda farkındalıklarının olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum ayrıca çalışanların gerektiğinde kendilerini ifade edebildiklerini ve çalıştıkları kurumda olup bitenden haberdar olduklarını da ortaya koymaktadır. Yöneticilerin çalışma ortamını desteklemesi, çalışanlara hak ettikleri değeri vermeleri, fikirlerine önem vermeleri, çalışanların kendilerini rahat ifade edebilmeleri ve ayrıca yöneticiler tarafından takdir edilmeleri ve gerektiğinde ödüllendirilmeleri çalışan motivasyonunu artırmada son derece önemlidir. Bu gibi durumlar çalışanların iş verimliliğini artıracak ve mutlu bir çalışma ortamı da getirecektir. Özellikle son yüzyıl içerisinde ekonomik, bilimsel, sosyal, teknolojik vb. alanda yaşanan gelişmeler etik alanında çok sayıda sorunu beraberinde getirmiştir. Etik değerlere sahip olmak“en ucuz risk yönetim stratejisi”olarak görüldüğü için etik kavramına atfedilen önem de eskiye nazaran daha fazla artmıştır. Etik kavramının önemi hiçbir sektör için yadsınmamakla birlikte sağlık sektörünün en önemli unsurlarından birisi olan hastaneler için daha özgün bir değer taşımaktadır. Sağlık sektörünün en önemli unsurlarından birisi olan ve çalışmanın da alanını oluşturan hastaneler Dünya Sağlık Örgütünce,“müşahede, teşhis, tedavi ve iyileştirme olmak üzere gruplandırabilecek sağlık hizmetleri veren, hastaların uzun veya kısa süreli tedavi gördükleri yataklı kuruluşlar”olarak tanımlamaktadır. Hastaneler diğer işletmeler gibi belli girdileri olan bu girdileri bir süreçten geçirip neticede çıktı ortaya koyan sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to reveal the relationship between the support perceived by the personnel working in health institutions from the management and work efficiency, is an indispensable element considering the competitive environment that has emerged in today's conditions, service delivery and service users, and the changes that constantly increase the productivity of the personnel. As in all institutions, in order to reach a reliable and effective service in health institutions, there is a need for health employees who love their job, are happy, experienced, open to innovation and experts in their fields. It has been observed that employees working in health institutions are aware of the support they perceive from the administrative management and the determination of their expectations. This situation also reveals that employees can express themselves when necessary and are aware of what is happening in the institution they work in. It is extremely important for managers to support the work environment, give the employees the value they deserve, give importance to their ideas, allow employees to express themselves comfortably and also be appreciated by managers and rewarded when necessary in increasing employee motivation. Such situations will increase the work efficiency of employees and bring a happy work environment. Especially in the last century, developments in economic, scientific, social, technological, etc. fields have brought about many problems in the field of ethics. Since having ethical values is seen as the“cheapest risk management strategy”, the importance attributed to the concept of ethics has increased more than before. The importance of the concept of ethics is not denied for any sector, but it has a more unique value for hospitals, which are one of the most important elements of the health sector. Hospitals, which are one of the most important elements of the health sector and constitute the field of the study, are defined by the World Health Organization as“inpatient institutions that provide health services that can be grouped as observation, diagnosis, treatment and recovery, where patients receive long or short-term treatment”. Hospitals, like other businesses, are systems that have certain inputs and put these inputs through a process and eventually produce output.