Yetişkinlerde bağlanma ile ilişki doyumu ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between adults attachment, and relationship satisfaction and personality traits
  1. Tez No: 468382
  2. Yazar: ECE EZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerde bağlanma boyutlarının ilişki doyumu ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenip ortaya konulmasıdır. Araştırmaya katılan 120 kişi İstanbul'da yaşamaktadır ve 18-65 yaş arasındadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişilerin bağlanma boyutlarını ölçmek amacıyla Yakın İlişkiler Yaşantılar Envanteri-II, ilişki doyumuna dair düşüncelerini ölçmek amacıyla İlişki Doyum Ölçeği ve kişilik özelliklerini belirlemek amacıyla Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan kişilerin sosyodemografik özelliklerini belirlemek için araştırma tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre bağlanmada kaygı ve kaçınma boyutu puanları ile ilişki doyumu ölçeği puanları arasında negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Kişilik faktörlerinden olumsuz değerlik boyutuyla bağlanma boyutları arasında pozitif korelasyon göstermekte olduğu görülmüştür. Araştırmanın son bölümünde ise elde edilen bulgulara dayanarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus on the relationship of the adults' commitment styles with the romantic relations and personality. 120 persons participating in this study are living in Istanbul and are among the age of 18 and 65. As a tool of collecting data, Experience in Close Relationships Inventory-II is used for measuring commitment styles of the participants, Relationship Satisfaction Scale is utilised for getting the ideas about the satisfaction levels of the participants from their romantic relations and Basic Personality Traits Scale is used for defining personality traits of the participants. Besides, a Personal Information Form is also used in order to determine sociodemographic features of the participants of the research. The data collected are analysed by means of the SPSS programme. According to the data reached in the scope of the study, there is a negative sided correlation between the scores of preoccupation and avoidance in commitment on the one hand, and the scores in the relationship satisfaction scale on the other hand. In addition, a positive sided correlation is found between the negative value dimensions of the personality and commitment dimensions. At the end of the study, some recommendations are provided for researchers on the basis of the results reached at the end of the data analysis.