Genç yetişkinlerde ebeveyn bağlanma stillerinin ilişkisel ihtiyaçları yordaması üzerine bir inceleme
A review of how parental attachment styles in young adults predicts relational needs
  1. Tez No: 705129
  2. Yazar: NİMET ŞEVVAL AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN VARLIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yaşamın ilk yıllarında birincil bakım veren ile çocuk arasında kurulan ilişkinin özellikleri ilerleyen yıllarda kişinin kendisine ve içinde bulunduğu dünyaya karşı tutumunu etkilemektedir. Bağlanma stillerinin yaşam boyu kurulan ilişkiler üzerinde etkisi olduğu bilinmekle birlikte, kişinin yaşam kurgusunun şekillenmesinde de oldukça önemli bir faktördür. Bu çalışmada sahip olunan bağlanma stillerinin ilişkisel ihtiyaçları yordadığına ilişkin bir durumun varlığı araştırılmıştır. Katılımcıların bağlanma stillerinin alt boyutları olan güvenli, kaçınan ve kaygılı kararsız bağlanma stillerinden aldıkları puanlar göz önünde tutularak ilişkisel ihtiyaçların alt boyutu olan otantiklik, destek ve koruma, etki edebilme, deneyim paylaşımı ve inisiyatif kavramlarına yönelik algı ve tutumları incelenmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları online olarak ulaşılan 18-26 yaş arasındaki genç yetişkinlerdir. Yapılan veri toplama çalışması sonucunda 400 kişilik bir örneklem grubuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılım gösteren genç yetişkin bireylere online anket formunun linkleri çeşitli online iletişim kanallarından iletilmiştir. Verilerin toplanmasında Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği'nin yanı sıra araştırmacı tarafından hazırlanmış bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 20 programından yararlanılmıştır. Katılımcıların tanıtıcı özelliklerine göre ölçeklerden alınan puanların farklılaşma durumlarının analizinde Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmada yordayıcı etki çoklu doğrusal regresyon analizi ile araştırılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde %95 güven düzeyi referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental relationship between the primary caregiver and a child during the firs years of life extremely affects the relational attitude of an individual towards oneself and the world he/she resides in the following years. On one hand, it's known that attachment styles have lifelong effect on established relationships. On the other hand, it's a crucial factor of an individual's configuration of life plan. In this study, it's been investigated that attachments styles that one has predict relational needs. The perceptions and attitudes of individuals with secure, anxiousambivalent and dismissing-avoidant attachment styles towards the sub dimensions of relational needs such as authenticity, support and protection, having an impact, shared experience and initiative from the other have been investigated. In this study, the screening model was used. The participants of the study were young adults between the ages of 18-26 who were recruited online. As a result of the data collection study, a sample group of 400 people was reached. A survey was used in quantitative research methods as a data collection tool in the research. Links to the online questionnaire were transmitted to the participants from various online communication channels and they were allowed to fill out the questionnaire prepared by the researcher. The SPSS 20 program was used to analyse the data obtained in this study. Spearman correlation analysis was used to analyse the relationship between attachment styles and relational needs satisfaction levels of young adult individuals. The Mann Whitney U test and the Kruskal Wallis H test were used to analyse the differentiation states of the scores taken from the scales according to the introductory characteristics of the participants. The predictive effect was investigated by the multiple linear regression analysis. 95% confidence level was referenced in the analysis of the research data.