Erişkinlerde romantik ilişki durumu ile bağlanma, kişilik özellikleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between romantic relationship status and attachment, personality traits and life satisfaction in adults
- Tez No: 642903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUŞİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı erişkinlerin romantik ilişki durumu ile bağlanma, kişilik özellikleri ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 281 kadın ve 119 erkek olmak üzere toplam 400 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmanın verileri online anket üzerinden kartopu yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri Yaşam Doyumu Ölçeği, Eysenck Kişilik Envanteri ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda romantik ilişkisi olan yetişkinlerin yaşam doyum düzeylerinin romantik ilişkisi olmayan bireylerden daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda romantik ilişkisi olan bireylerin yaşam doyum düzeyleri cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılık göstermezken, maddi gelir durumunun romantik ilişkisi olan bireylerin yaşam doyumları üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı saptanmıştır. Romantik ilişkisi olmayan bireylerin yaşam doyum düzeyleri cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılık göstermezken, maddi gelir durumunun romantik ilişkisi olmayan bireylerin yaşam doyum düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda romantik ilişki durumu ile dışadönüklük, yalan ve nörotisizm kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Romantik ilişki durumu ile psikotizm kişilik özelliği arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma sonucunda romantik ilişki durumu ile bağlanma arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Romantik ilişkisi olmayan erişkinlerin kaçınmacı bağlanma puanları romantik ilişkisi olan erişkinlerin kaçınmacı bağlanma puanlarından daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre romantik ilişki, bağlanma, kişilik ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the romantic relationship status and attachment, personality traits and life satisfaction levels of adults. A total of 400 adult individuals participated in the study, including 281 women and 119 men. The data of the research were collected using the snowball method over the online questionnaire. The data of the study were collected using The Satisfaction with Life Scale, Eysenck Personality Inventory and The Scale of Lives in Close Relationships. Independent Examples T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Multilitutic Regression Analysis were used in the analysis of the data.