Terör eylemlerinin turizme etkileri: İstanbul Marriott Asia Otel vaka analizi
The impact of terrorist actions on tourism: Istanbul Marriot Asia Hotel case analysis
- Tez No: 468388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Terör ve Turizm kavramları son zamanlarda ülkemizde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Turizmin ülkeler için önemli bir kaynak olması ve bu gelirin insanlara önemli bir kazanç sağlaması ülkeler için önemli bir yere sahiptir. Terör olaylarının ülkemizde son zamanlarda fazlaca yer aldığı ve bu durumun turizm faaliyetlerinin alanlarını kısıtladığı görülmektedir. Terör olaylarının son zamanlarda artması nedeni ile ülkemizde turizm gelirleri azalmaya başladığı görülmektedir. Turizm gelirlerinin azalması sadece turizmi değil turizm ile ilişkili tüm sektörleri de olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma İstanbul Marriott Asia Oteli terör olaylarından gelen misafir sayılarından nasıl etkilendiğini ve terör olaylarının bölgesel anlamda İstanbul Marriott Asia Oteline etkilerinin neler olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı terör olaylarının turizme olası zararlarını kurumsal bir Otel olan İstanbul Marriott Asia 'da bir vaka analizi ile göstermektir. Turizm ve terör kavramlarının birbirleri ile nasıl etkileşim halinde olduğunu göstermek amacı ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consepts of terrorism and tourism recently have taken a significant emphasis. Tourism has been a significant sector for countries as it is a significant resource for them by supporting with financial gains and profits. Recently, many terrorist activities taking place in our country unfortunately has restricted touristic activities and brought a loss. Terrorist acts affect people both generally and financially. In terms of tourism revenues, the tourism income has begun to decline due to the increase of terrorist acts. The reduction in tourism revenenue has not affected only the tourism, but also all other business sectors related to tourism as well. This study shows the effects of terror acts such as the reduction of İstanbul Marriott Asia Hotel customer numbers and also how the hotel has been influenced by regional events.