Kamu hastanelerindeki yönetim aksaklıklarının çalışan performansına etkisi
The operation and methods of being successful of medical supply chain
  1. Tez No: 468390
  2. Yazar: GÜLER ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık hizmetleri ülke ekonomilerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Sağlık hizmetleri sürecinin etkinliği, etkili yönetim anlayışı ve performans yönetiminin sağlanmasına bağlıdır. Hastaneler, onu diğer hizmet üreten organizasyonlardan ayıran bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikler hastanelerin bilimsel yönetim anlayışıyla ele alınmasını ve yönetilmelerini gerekli kılmaktadır. Her alanda olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de beklenen kalitenin elde edilmesi etkili performans sisteminin aksamadan işlemesine bağlıdır. Sağlık organizasyonlarında bir takım yönetim sorunları mevcuttur. Bu sorunlar sağlık organizasyonun tüm sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Bu etkilerden en önemlilerinden biri de çalışan performansıdır. Performans üzerinde birçok etkenin olmasının yanında yönetim aksaklıklarının çalışan performansı üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu sağlık organizasyonları açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada yönetim aksaklılarının neler olduğu ve çalışan performansına etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health services is an important part of the country's economy. The processing of health services effectively depends on effective management approach and ensuring performance management. The hospitals have some characteristics which makes it more special than the other service-producing organizations. These properties make the hospital dealt with the scientific management approach and required them to manage. As in every area, to get expected quality in health service depends on the effective performance of the system running smoothly. There are a number of management problems in healthcare organizations. These issues are having an impact on the entire system of health organization. One of the most important of these effects is the employee performance. In addition to having many factors on performance, what are the effects of management irregularities on employee performance are important for health organizations. This study focuses on what management irregularities are and what effect they have on employee performance.