İşletmelerde çatışmanın çalışan motivasyonu ve performansı üzerine bir araştırma
Impact on enterprises in conflict and performance of employees motivation
- Tez No: 468391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kurumsal bir çerçeve içinde, çatışmanın çalışanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Teorik çerçevede örgütlerdeki çatışma türleri iki başlıkta toplanmaktadır: kaynaklara göre çatışma türleri ve ortaya çıktığı örgütsel düzeylere göre çatışma türleri. Bu çalışma hava yolları şirketi örneği ile çatışmanın örgüt içinde iki alana etkisi ile ilgilenmektedir: motivasyon ve performans. Çalışmanın bileşenleri ise örgütlerde çatışma türleri, örgütsel çatışmanın nedenleri, örgütlerde çatışmanın motivasyon ve performansa etkisidir. Bu çalışma ile işletmelerdeki çatışmaların, işletme çalışanlarının motivasyonlarını pozitif veya negatif yönde etkileyip etkilemediğini ve bu etkileşimin işletmenin performans düzeyine nasıl yansıdığı sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Öncelikle bu soruyu iyi cevaplamak için etkilenmenin oluştuğu bu süreçleri iyi bir şekilde çözümlemek için çatışma, motivasyon ve performans üçlüsü kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Hava yolları şirketinde nicel araştırma modeli kullanılarak yürütülen ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılan çalışmada sosyo-demografik, çatışma nedenlerine yönelik ve motivasyon - performans belirlemeye yönelik sorularla şirket içindeki çatışmanın yaş, cinsiyet, meslek ve kurumda çalışma sürelerine göre gruplandırılarak çalışanların çatışma algıları, motivasyon ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin detaylı çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the positive and negative effects of the conflict on the employees within an institutional framework. The types of conflicts in organizations in theoretical framework are gathered in two chapters: types of conflict according to resources and types of conflict according to organizational levels. This study deals with two areas of impact within the organization: the motivation and the performance. The components of the study are the types of conflict in organizations, the causes of organizational conflict, and the motivation and performance of conflict in organizations. The study tries to answer whether the conflicts in the business affect the motivations of the employees of the company in the positive or negative direction and how this interaction reflects the performance level of the business. First of all, the trilogy of conflict, motivation and performance are thoroughly explained in order to solve these processes and to answer these questions as well. In the study conducted using the quantitative research model in airline company and using questionnaire technique as data collection tool, questions about socio-demographic, cause of conflict and determination of motivation-performance were grouped according to age, sex, profession and institutional working time of employees in the company and the conflict perceptions, motivation and the level of performance.