Paternalist liderlik ve örgüt kültürünün örgütsel sinizme etkileri: Fatih sağlık hizmet bölgesinde bulunan kamu ve özel hastanelerin karşılaştırılması
Effects of paternal leadership and organisation culture on organisational cynism: Comparing the public and private hospitals in Fatih health service region
- Tez No: 468389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL CANKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık sektörü insan hayatına yönelik hizmetlerin, tüm koşullarda kesintisiz olarak sunulduğu bir sektördür. İş dünyasında kişilerin performans, aidiyet, iş doyumu gibi bireysel verimlerine doğrudan etki eden faktörler arasında liderlik ve paternalist liderlik ve örgüt kültürü kavramlarının önemi büyüktür. Ünvanı her ne olursa olsun bu sektörde çalışanlar; insan hayatı ile doğrudan ilişkili olumsuz faktörlerin incelendiği ve sürekli iyileştirme çabalarının gösterildiği yoğun iş yüküne sahip, stres düzeyi oldukça yüksek ortamlarda bulunması nedeniyle üyesi olduğu örgüte ve yöneticilerine karşı duygularını oldukça yoğun yaşamakta, buna paralel olarak da çalışma ortamında yaşanan olaylara karşı geliştirdiği sinik tepkiler aynı yoğunlukta olmaktadır Paternalist liderlik ve örgüt kültürünün çalışanların örgüte karşı sinik tavır geliştirmelerineki etkilerinin belirlenmesi ve belirlenen bu etkilerin kamu hastaneleri ile özel hastaneler arasında kıyaslanmasına yönelik gerçekleştirilen bu çalışma ile Fatih Sağlık Hizmet Bölgesinde Bulunan Kamu ve Özel Hastanelerinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarından elde edilen verilerin analiz sonuçları doğrultusunda, hastane yöneticilerine mutlu çalışan-örgütsel başarı ilişkisi için yararlanabilecekleri bilimsel bir veri oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik kavamı, paternalistik liderlik ve liderliğin boyutları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Örgüt Kültürü kavramı ve örgüt kültürünün çeşitli değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Örgütsel Sinizm kavramı tanımlanarak Sinizmin boyutları incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise Fatih Sağlık Hizmet Bölgesinde Bulunan Kamu ve Özel Hastanelerde uygulanan anketlerden elde edilen veriler analiz edilerek konu ile ilgili geliştirilen hipotezler test edilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health Sector is an industry that all services regarding human life are conducted continuously under all circumstances. Leadership, Paternal Leadership and Organizational Culture are the most important concepts among all factors that effects individual efficiency like performance, belonging, job satisfaction. because of intense work pressure, studying and examining the negative factors directly related to the human health, constantly solution oriented job enviroment, for any title working in this sector have intense attitudes against superiors or the organization he/she is in. And accordingly, cynical reactions that grow against the events that occur at the job enviroment are equivalent. With this study including research about the effects of the Paternal Leadership and Organizational Culture on the cynical attitude of workers against the organization, comparison of this effect among the workers of private and state hospitals in Fatih Health Service Region; it is aimed to produce some datum regarding happy workers/organizational success correlation for executives' use. Study has four section. First section is about leadership concept, Paternal Leadership and aspects of the leadership. Second section is about Organizational Culture concept and its connection with several variations. Third Section is about concept and aspects of Organizational Cynism. On the fourth section, datum that required from the workers of private and state hospitals in Fatih Health Service Region is analyzed, revealed argumets are tested. and with this chapter it is aimed to build up a scientific data in the light of these arguments.