Bayilik sisteminde prim uygulaması: Otomotiv sektörü örneği
Premium application in the dealer system: Automotive sector sample
  1. Tez No: 468394
  2. Yazar: MEHMET FAİK TOZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İstihdam edilen personelleri, bulundukları firmanın süreç hedeflerine kilitlemek için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de hiç kuşkusuz prim sistemidir. Günümüzde sektöründe ileri gelmiş pek çok firma istihdam etmiş olduğu personellerine prim uygulaması yapmaktadır. Prim uygulaması yapılan işin içeriğine göre asıl alınan ücrete ek olarak verilen ödemedir. İşveren tarafından istihdam edilen personeli o iş kapsamında, isteklendirip verimini artırmak veya sonuca daha kolay ve çabuk ulaşmak amacıyla verilen paradır. Prim mevcut bir olayın hayata geçirilmesiyle orantılı/bağlı olarak verilmektedir. Bundan sebeple bazı kıstasları mevcuttur. Verilen pirimler, emek karşılığı, teşvik usulü yada performans usulu verilebilir. Bu tez çalışmasında ise şirketlerin çalışanları için vermiş olduğu prim anlayışını, otomotiv sektörü örneklemesi üzerinden değinilecektir. Otomotiv sektöründe bilhassa satış sonrası hizmet içinde uygulanan destekler ve akabinde verilen prim uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most widely used methods to lock the employed personnel into the process goals of the company they are in is undoubtedly the premium system. Nowadays, many companies that have advanced in the sector are employing premiums for their employees. According to the content of the work done by the premium application, the actual payment received is an additional payment. Within the scope of the work of the personnel employed by the employer, it is the paradise which is aimed to increase the efficiency and reach the result more easily and quickly. The premium is given in proportion to the passing of an existing event. Therefore, there are some criteria. Grants given, labor compensation, incentive method can be given to the performance method. In this thesis study, the premium understanding given by the companies to the employees will be mentioned through sampling of the automotive sector. In the automotive sector, especially the support applied in after-sales service and the premium application given afterwards are explained diversified sales strategy that has an important position in the automotive industry is from this perspective.