Gıda sektöründe dönüşümcü liderin çalışan performansına etkisi
Effectiveness of the running performance of the transformer in the food industry
  1. Tez No: 468395
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dönüşümcü liderin personellerin ihtiyaçlarını, maneviyatlarını ve değeri üzerinde etki sahibi olan liderdir. Dönüşümcü liderin değişimi ve inovasyonu özümseyerek kurumlarını yüksek performansla çalışmaya sevk etmektedir. Dönüşümcü lider personellerini, kendilerine itimat ve kabiliyetlerini işe yansıtmalarını adına gerekli güdüyü tahsis etmeleri sayesinde hem kurumsal hedeflerin gerçekleştirilmesi hem de performansın yükselmesi beklenen bir sonuçtur. Bu çalışmanın temel amacı dönüşümcü liderlik ve dönüşümcü liderliğin özelliklerinin açıklanması, çalışan performansı ve çalışan performansına etki eden unsurların incelenmesinin yanında gıda sektöründe dönüşümcü liderin çalışan performansına etkisinin ortaya koyulmasıdır. Veri toplama metodu olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma birbirini etkileyebilecek iki farklı durum arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelendiği ilişkisel bir tarama modelidir. Sonuç olarak sürekli değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, faktör, Korelasyon ve regresyon analizleri ile gösterilmiştir. Araştırmanın önemli sonuçları içerisinde dönüşümcü liderlik çalışan performansını doğrudan ve pozitif yönde kısmen etkilediği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation leader is the leader who has an influence on the needs, Spiritualities and values of the staff. Transformational leader guides the institutions to work with high performance by assimilating change and innovation. Transformational leaders are expected to achieve both organizational goals and performance by allocating the necessary motivation in order to reflect their trust and ability to work. The main aim of this study is to explain the characteristics of leadership and transformation leader leadership, to examine employee performance and factors affecting employee performance, as well as to determine the impact of the transformation leader in employee performance on employee performance. Survey method was used as data collection method. This research is a relational screening model in which relations between two different situations that may interfere with each other are examined in terms of various variables. In conclusion, descriptive statistics of continuous variables are shown by mean, Standard deviation, factor, correlation and regression. Among the important results of the survey is that the transformational leadership is partly influenced directly and positively on employee performance.