Yönetici iletişim becerilerinin çalışan motivasyonu ve iş tatmini üzerine etkileri (Kırklareli Üniversitesi örneği)
Effects of communication skills of managers on mativation employees and job satisfaction (The case of Kirklareli university)
- Tez No: 468396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Üniversitelerde istenen düzeyde eğitim ve öğretimin sağlanmasında iletişim becerileri önemli olmaktadır. Çalışma, üniversitede yönetici iletişim becerilerinin çalışan motivasyonu ve iş tatmini üzerine etkilerinin belirlenmesi, sosyo-demografik değişkenler açısından değerlendirilmesi ve öneriler geliştirilmesi amacıyla bu çalşma yapıldı. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Türkiye'de Kırklareli Üniversitesi yöneticileri ve çalışanları üzerinde yapıldı. Çalışma için Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğünden izin alındı. Çalışmada literatür taraması ve anket yöntemi kullanıldı. Yönetici ve çalışanlar için ayrı ayrı anket hazırlandı. Yöneticiler ve çalışanlar araştırmanın amacı konusunda bilgilendirildi ve gönüllü katılım esas alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden yönetici ve çalışanlara anket uygulandı. Geçersiz anketler ayrıldıktan sonra eksiksiz yanıtlanan 53 yönetici ve 315 çalışana ait anket değerlendirmeye alındı. Verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı kullanıldı ve %95 güvenle yapıldı. Sonuç olarak; Üniversitede yönetici iletişim becerilerinin çalışan motivasyonu ve iş tatminini büyük ölçüde etkilediği belirlendi. Yöneticilerin iletişim ve iş tatminini sosyo-demografik değişkenlerin etkilemediği belirlendi. Sosyo-demografik değişkenlerin iletişim becerileri açısından önemli olduğu tespit edildi. Yöneticilerin çalışanları ile etkili iletişim kurması, başarılarına büyük katkı sağlayacaktır. Çalışma, yöneticilerin; yönetici çalışan iletişimi, motivasyon ve iş tatmininin önemini kavramalarına ve etkili iletişim politikaları geliştirmelerine destek olacaktır. Üniversite yöneticileri ve çalışanları üzerinde daha kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ACommunication skills play a central role in achieving the desired level of education in a university. This study analyzes socio-demographical variables to determine the effects of communication skills of managers in a university on employee motivation and job satisfaction, with the purpose of making some proposals. Sectional and descriptive in nature, this study is performed on managers and employees of Kırklareli University, with prior permission of the rector. Main body of data in this study is collected through literature review and questionnaires, developed separately for managers and employees. Managers and employees that volunteered to participate were informed of the purpose of the study. Invalid questionnaires set aside, a Toplam of fully filled 53 managers' questionnaire and 315 employees' questionnaires were included in the evaluation. Data is analyzed using SPSS 15.0, with 95% confidence. The study has thus concluded that communicative skills of managers greatly influence employee motivation and job satisfaction; and that socio-demographic variables play a critical role in communicative skills. The communication and job satisfaction of managers, however, were found not to be influenced by socio-demographic variables. Therefore, better communicative skills on the part of managers will enhance success. This study may thus contribute to managers' better appreciation of manager-employee communication, motivation, and job satisfaction, as well as bringing about the need to develop more effective communication skills. Further and more comprehensive research is needed on university manager and employees.