Dijital lider karakteristikleri ile ekibin içsel motivasyonu arasındaki ilişki: yazılım startupları üzerine bir nitel araştırma
The relationship between digital leader characteristics and the intrinsic team motivation: a qualitative study on software startups
  1. Tez No: 884811
  2. Yazar: ULAŞ BAŞAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; günümüzde büyük önem kazanmaya başlayan ve hem bireysel hem de örgütsel açıdan sürekli ihtiyaç duyulan dijital liderlik olgusunu incelemek ve dijital lider karakteristiklerinin yazılım alanında faaliyet gösteren altı farklı startupta çalışan ekibin içsel motivasyonundaki rolünü ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kapsamında olan araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür bulgularına ve alan uzmanlarının görüşlerine dayalı olarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, yazılım alanında faaliyet gösteren altı farklı startupta görev yapan 19 çalışandan oluşmaktadır. Veriler derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Katılımcıların görüşlerinden elde edilen bulgular, ekip liderlerinin teknolojik altyapıyı geliştirme, bilgi paylaşımını teşvik etme ve bilgi kullanma becerilerini artırma çabalarının iş memnuniyeti ve bağlılığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu çabalar, iş verimliliğini artırarak ekiplerin başarısına katkıda bulunurken, güncellenen teknoloji ve erişilebilir kaynaklar çalışanların sürekli öğrenme ve gelişme imkanı bulmalarına olanak sağlamaktadır. Ekip liderlerinin riskler konusunda bilinçlendirme, yeniliklere karşı direnci azaltma ve bilişim teknolojilerini aktif kullanma çabaları da iş tatmini ve performansı artırıcı etkilere sahiptir. Özetle, ideal bir dijital lider profili, teknolojiye hakimiyetin yanı sıra iletişim, liderlik ve ekip yönetimi becerilerini bir arada barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the phenomenon of digital leadership, which is gaining great importance today and is constantly needed both individually and organizationally, and to reveal the role of digital leader characteristics in the internal motivation of the team working in six different startups operating in the field of software. The data of the research, which is within the scope of the case study model, one of the qualitative research methods, was obtained with a semi-structured interview form prepared by the researcher based on literature findings and the opinions of field experts. The study group of the research consists of 19 employees working in six different startups operating in the software field. The data was obtained by in-depth interview technique. The data obtained was analyzed by content analysis. Findings obtained from the participants' opinions show that team leaders' efforts to improve technological infrastructure, encourage knowledge sharing and increase their knowledge use skills have positive effects on job satisfaction and commitment. While these efforts contribute to the success of teams by increasing work efficiency, updated technology and accessible resources enable employees to find opportunities for continuous learning and development. Efforts of team leaders to raise awareness about risks, reduce resistance to innovations and actively use information technologies also have effects that increase job satisfaction and performance. In summary, an ideal digital leader profile combines communication, leadership and team management skills as well as mastery of technology.