Fotovoltaik enerjinin ölçümü amaçlı bir elektronik doğru akım sayacı ile IBM PC uyumlu bir bellek sisteminin tasarımı
Design of an IBM PC compatible memory system with an electronic direct current meter for the measurement of photovoltaic energy
  1. Tez No: 782100
  2. Yazar: MUSTAFA ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada fotovoltaik üreteçlerin enerjisini ölçmek amacıyla doğru akım amper-saat sayacı tasarlandı. Akım ölçümü için elektronik yük ve şönt direnç yöntemleri incelendi ve şönt direnç yöntemi daha uygun olduğu için tercih edildi. Akım ve gerilim değerlerini sayısal ortama dönüştürmek, zaman ölçümü ve hesaplama işlemleri yaptırmak amacıyla SAB80C535 mikrodenetleyicisi, sonuçları görüntülemek için LC gösterge, bilgisayar bağlantısında ise RS232 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a direct current Amper-hour Meter was designed to measure energy which is generated by photovoltaic array. Two different methods - Electronic Load, Shunt Resistance- were tested to measure the current and the shunt resistance method was preferred. SAB80C535 Microcontroller was used to convert current and voltage values into digital form, measure time and calculate energy. The LCD was used to display values and the RS232 was used to link the Amper-hour Meter to the computer.