Açık hava reklamlarının pazarlama üzerine etkisi: İstanbul ili örneği
Effects on marketing of open air advertising: The case of Istanbul
- Tez No: 468423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde aynı üründen birden fazla markanın seçeneklerini tüketiciye sunulurken bir adım daha önde yer almak için işletmeler reklam araçlarından yararlanmaktadır. Üretimin olması, tüketiciye birden fazla seçenek sunulması, pazar piyasasındaki rekabeti acımasız hale getirmektedir. İşletmeler kar oranını yüksek, tanıtım maliyetini düşük tutmayı, hedef kitleye ulaşmayı ve sonrasında ürünü almak ya da hizmeti kullanmak için satın alma işlemini gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Açık hava reklamları hedef kitleye ulaşmada ve istediği mesajı vermede zorluk çekmeden tanıtım yapmaktadır. Hareketli, durağan, gezgin ya da teknolojiye uygun şekilde tüketicinin dikkatini başarıyla çekmektedir. Satın alma işlemini gerçekleştiren, ürünün tutundurmasını sağlayan ve marka farkındalığını oluşturan reklam aracıdır. İstanbul ilindeki sokağa çıkan insanların üzerindeki, açık hava reklamcılığının pazarlama üzerine etkisini araştırmak üzere 55 sorudan hazırlanmış anket uygulaması yapılmış olup, 362 kişiye uygulanmıştır. SPSS 21 programında güvenirliliği ve geçerliliği kontrol edilen anketlerrin, faktör analizi, korelasyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuçta Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve diğer bilgi etkenlerinin pazarlama üzerine anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Böylelikle açık hava reklamlarının pazarlama üzerine etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, businesses use advertising tools to take one step ahead of consumers when offering multiple branded options from the same product. The fact that it is produced, offering more than one option to the consumer, makes the competition in the market brutal. Businesses aim to keep the profit rate high, to keep the promotion cost low, to reach the target group and then to purchase the product or the service. Outdoor advertising operates without difficulty in reaching the target audience and give the message that you want. Moving, stationary, traveling or technologically suited to attract the attention of the consumer successfully. There is always advertising tool that carries out the purchase process, ensures product hold, and creates brand awareness. Thus, it has been revealed that outdoor advertising has an effect on marketing. A questionnaire was prepared from 55 questions to investigate the effect of outdoor advertising on the marketing of street people in Istanbul province and it was applied to 362 people. SPSS 21 program controlled surveys reliability and validity, factor analysis methods were investigated. Ultimately, Mann-Whitney u test, kruskal-Wallis H test determined that there is a significant relationship and other factors on the marketing of information. Thus, the impact on the marketing of outdoor advertising revealed.