Statlardaki billboard reklamlarının marka farkındalığı üzerine etkileri: İnönü Stadı örneği
The effectiveness of stadium advertising on brand perception: Survey at İnönü Stadium
- Tez No: 265683
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde, futbol sahalarındaki billboard reklâmları pazarlama iletişimi çerçevesinde ele alınarak, tüketicilerin reklâmlara karşı tutumları ve marka farkındalığı üzerinde durulmuştur. Çalışma temel üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik çerçevenin oluşturulması, ikinci bölümde reklamların iletişim çerçevesinde ele alınması ve tüketicide algılama süreci, üçüncü bölümde pazarlama iletişimi perspektifi ile tüketicilerin saha kenarındaki billboard reklamlarına bakış açılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk bölümde; iletişimin tanımı ve temel öğelerinden bahsedilmiş, etkin iletişimi engelleyen faktörler ele alınmıştır. Daha sonra pazarlama iletişimi ve spor yoluyla pazarlama iletişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, reklâm ve açıkhava reklâmları detaylı olarak ele alınmıştır. Sonra reklâm iletişiminde algılama süreci ve tüketicide marka farkındalığı yaratma üzerinde durularak, bölüm tamamlanmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise sahalardaki billboard reklamlarının marka farkındalığı üzerine etkilerini belirlemeye yönelik araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma 189 tüketici üzerinde gerçekleştirilmiş olup elde edilen verilerin analizinde varyans, frekans, t-testi analizleri ile tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Analizlerle saha kenarındaki billboard reklamlarının, tüketicinin marka farkındalığı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda stada maç izlemeye gelen tüketicilere devre arasında ve maç sonrasında; akıllarında kalan markalar yardımlı ve yardımsız olarak sorulmuş, bu markaları satın almayı tercih edip-etmeyecekleri kategorik olarak ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda, reklam panolarının tüketicide marka farkındalığı yarattığı görülmüştür. Ulaşılan sonuçlar çerçevesinde iletişim çabasında olacak firma yöneticilerine ve gelecekteki benzer araştırmalara yönelik olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on consumer behavior in relation to advertisement and brand perception by examining billboard advertisements within the framework of marketing communication. The study consists of three chapters. While the first chapter is based on the construction of the theoretical framework, the second chapter evaluates the advertisements within the framework of communications and the perception period of the consumer, and the third chapter discusses the consumer opinion on stadium advertising from the perspective of marketing communications. More specifically, the first chapter explains the definition and basic elements of communication as well as the barriers against effective communication. This section also includes marketing communications in general and through sporting events. The second chapter of the study describes advertisement and outdoor advertisement in detail. The chapter is concluded with consumer perception on advertisements and the creation of brand awareness.The third and the last part of the study consists of the research evaluating the effects of billboard advertisements in stadiums on brand awareness. This survey was conducted among 100 consumers and the analysis of the results was conducted with the methods of t test, one way ANOVA test, multi-way frequency tables and descriptive statistics. The brand awareness of the consumer was defined by analyzing the effects of billboard advertisements in stadiums. Accordingly, the consumers who came to the stadium were asked - during the breaks and after the games - if they remember with or without help the brands in the advertisements; in this manner, their preference to buy or not to buy these brands was measured categorically. The result of the research indicates that billboard advertisements create brand awareness among consumers. Based on these results, suggestions were developed for individuals aiming to conduct similar research in the future as well as company managers who will focus their efforts in communication.