Dış mekan reklam afişlerinde tipografi ve görsellerin grafik tasarım ilkeleri açısından analizi
Analysis of typography and visuals used in outdoor advertising posters in terms of graphic principles
  1. Tez No: 873955
  2. Yazar: ÖMER TALHA ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, grafik tasarımın önemli konularından olan“Dış mekân reklamlarının”geçmişten günümüze değişimi, tasarım ilkeleri ve bu ilkelere bağlı olarak yapılan analizleri içermektedir. Dış mekân reklamları, hedeflenen kitleye ulaşmada ve iletilmek istenen mesajı vermede önemli bir rol oynamaktadır. Amacı, durgun, hareket halinde veya teknolojinin imkanlarından faydalanılarak ortaya çıkarılmış reklamlarla hedef kitlenin dikkatini çekerek istenilen hedefe ulaşmaktır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında reklam sektöründe dış mekân reklamının önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde dış mekân reklamcılığı tanımı, özellikleri, tarihsel süreç, kullanılan terimler, avantajları-dezavantajları ve dış mekân reklamlarındaki tasarım ilkeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde dış mekân reklam alanları ve reklam türleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde dış mekân reklamları ve pazarlama ilişkisi, reklam araçları ve kitle tespiti konularına değinilmiştir. Beşinci bölümde ise tasarımda önemli etkenler, tasarım ilkeleri, görsel sınıflandırma ve düzen, görsel devamlılık, tipografi, renk, çizgi ve denge konuları ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde genel bir analiz yapılarak dış mekân reklam afişlerinde tipografi ve görsel kullanımının hedef alıcıya etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the change of“outdoor advertisements”, which is one of the important subjects of graphic design, from past to present, design principles and analyzes based on these principles. Outdoor advertisements play an important role in reaching the target audience and delivering the desired message. Its purpose is to reach the desired target by attracting the attention of the target audience with ads that are static, in motion or created by utilizing the possibilities of technology. The study consists of five main sections. In the introduction, the importance of outdoor advertising in the advertising sector is discussed. In the second section, the definition of outdoor advertising, its characteristics, historical process, terms used, advantages-disadvantages and design principles in outdoor advertising are examined. In the third chapter, outdoor advertising areas and types of advertising are discussed. In the fourth section, the relationship between outdoor advertising and marketing, advertising tools and audience identification are discussed. In the fifth section, important factors in design, design principles, visual classification and layout, visual continuity, typography, color, line and balance are discussed. In the last part of the study, a general analysis was made and the effect of typography and visual use on the target buyer in outdoor advertising posters was emphasized.