Eski Türklerde din anlayışı ve Şamanizm
The religion in the old Turks and the Chamanism
  1. Tez No: 468464
  2. Yazar: YUSUF REHA ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şamanizm Orta Asya'da yaşayan topluluklardan olan Türklerin ve onlara komşu toplulukların uyguladıkları inanç sistemidir. Bu inanç sistemi kam veya şaman olarak adlandırılan ve büyücü olarak da bilinen kişiler tarafından yapılan uygulamaları da barındırmakta olup tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Pek çok kelime anlamından biri de sihirbaz olan Şamanlar ve Şamanizm inancı binlerce yüzyıl öncesinin insanlarının akıllarının bir ürünü olarak, onların olayları anlama ve kavrama ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Eski Asya topluluklarında şaman, dini kimliğe sahip olmakla birlikte yalnız bu alanda değil toplumun diğer alanlarında öneme sahip olmuştur. Bu çalışmada eski Türk dininin gelişim süreci ele alınacak ve Türkler arasında yayılan dinler öncelikli olarak tartışmaya sunulacaktır. Bu tezin ana kısmını ve özünü oluşturan üçüncü bölümde ise eski Türklerde Şamanizm olgusu kapsamında konunun kavramsal çerçevesi literatürdeki görüşler de ele alınarak incelenecektir. Şaman Türklerinin İslamiyet'i kabul ediş süreci çok katmanlı olarak ele alınacak olup, Müslüman Türklerde Şamanizm'in izleri, Evliya Menkıbelerinde ve Dede Korkut'ta Şamanizmle ilgili motifler incelecektir.
Özet (Çeviri)
Shamanism is a system of beliefs practiced by Turks and their neighbors from communities living in Central Asia. This belief system also includes practices by magicians called cams or shamans, dating back thousands of years. Shamanists and shamanism believers, word-meaning magicians, have emerged as a product of the minds of people thousands of centuries ago in the sense of their need to understand and comprehend events. In the ancient Asian communities, the shaman, along with having religious identity, was not only in this area but also in other areas of society. In this study, the development process of the old Turkish religion will be discussed and the religions spread among the Turks will be discussed for the first time. In the third section, which constitutes the main part of this thesis and its essence, the conceptual framework of the concept within the scope of shamanism in ancient Turks will be examined by considering the opinions in the literature. The process of the acceptance of Islam by the Shaman Turks will be dealt with in a multi-layered manner, with the traces of shamanism in Muslim Turks, the motifs of shamanism in the Evliya Menace and the motifs of Dede Korkut's shamanism.