Sağlık kurumlarında çatışma yönetimi
Health care facilities conflicts management
- Tez No: 468465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsan faktörünün bulunduğu her ortamda anlaşmazlıklardan kaynaklanan, çatışmaların görülmesi doğal bir süreçtir. Örgüt içerisinde bulunan bireylerin farklı duygu, düşünce, tutum, ilgi, ihtiyaç ve kanaatlere sahip oldukları göz önünde bulundurulursa çatışmaların bulunması da kaçınılmazdır. İnsan etkileşiminin doğal ve kaçınılmaz bir yönü olarak kabul edilen çatışmalar; çatışmanın yönetilme şekline göre işlevsel olan veya işlevsel olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı örgütsel etkililik ve verimlilik bakımından son derece önemli görülen çatışmalar bazı yazarlar tarafından örgüt yönetimindeki en önemli konulardan belirtilen alanı oluşturmaktadır. Çalışmada“ Çatışma kavramı”yönetim biliminin bir konusu olarak ele alınmış olup onun örgütler üzerindeki etkileri kavramsal çerçevede incelenmiştir. Çalışma da örgüt içinde bulunan çatışmalar, çatışmanın sebepleri, tarafları, ortaya çıkış şekli açısından incelenmiştir. Çatışma; yerine ve niteliğine göre çatışmalar alt başlık olarak incelenmiştir. Çatışma yönetimi ve çatışmanın olumlu olumsuz yönleri, çatışmaların çözüm yolları ve çatışma durumunda hangi çözüm yöntemlerini kullandıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a natural process for conflicts arising from disagreements to be seen in all environments involving human factors. It is inevitable for conflicts to occur when you consider the fact that individuals in an organization have different feelings, thoughts, attitudes, interests, needs and beliefs. Conflicts which are acknowledged as the natural and inevitable aspects of human interaction, may lead to functional and non-functional outcomes according to the way in which the case is handled. For this reason, the conflicts constitutes a field which is seen as vital in terms of organizational effectiveness and productivity and by some writers the most important matter in organizational management. In this study that I have carried out,“The concept of conflict”is addressed as a subject of management science and its effects on organizations are viewed in conceptual framework. In this study, intra-organizational conflicts are viewed in terms of their causes, their parties and their ways of arising. Conflict is viewed as two subheadings: In terms of the place and the nature of conflicts. Conflict management, positive and negative aspects of conflicts and conflict resolutions are discussed.