Örgüt sosyolojisi açısından çalışma yaşamında duygular ve duygusal emek
Sociology of organizations in terms of working life emotions and emotional labor
- Tez No: 468475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, örgüt sosyolojisi açısından çalışma yaşamında duygular ve duygusal emek kavramının önemini ortaya koyabilmek maksadıyla nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama yöntemiyle oluşturulmuştur. Çalışma yaşamında duygusal emek; personellerin çalıştıkları süre kapsamında, kendilerinden beklenen duyguları sergileme çabasıdır. Personellerin emeklerine katacakları en son olgunun duygular olduğu söylenmektedir. Duygu konusu kişinin hayatında oldukça önemli olduğu bilinirken aynı konunun örgütsel hayat için çokta önemli olmadığını, hatta duygu konusunun üzerinde çok durulmayarak daha çok klasik örgüt yaklaşımının tasvip edildiği görülmektedir. Ülkemizde bu çalışma konusu hakkında gerekli özenin gösterilmediği görülmüş ve konuyla alakalı literatürün gelişmesine katkı sağlaması açısından bu çalışma önem arz etmektedir. Sonuç olarak zihinsel gücüyle masa başında iş yapan yani beyaz yakalı olarak tabir edilen çalışanların duygularını yönetmesi ve sergilemesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Kurumlar artık çalışanlarının duygularını, gerçekliğe bulaştırılmaması gereken bir faktör olarak görmektedir. Bunun nedeni de duygular işletmenin karlılık durumuna etki edecek bir unsur olmasıdır. Hochschild'in ifadesiyle müşterinin“kral”olma durumu bu durumun nedeni olarakta sayılabilir. Rekabetin giderek artması, müşterilerin işletmelerin merkezi konumuna gelmesi, bu eşitsiz ilişkinin tölere edilmesi ancak duygusal emeğe yöneticiler tarafından daha fazla değer atfedilmesiyle sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This research was formed by qualitative research methods using literature survey method in order to reveal the importance of emotional and emotional labor concept in the sociology of organization sociology. Labor is emotional in working life; The continuity of your employees is an effort to exhibit the emotions expected from them. The emotions of the last person to whom the staff will contribute to their labor are said. While it is known that the emotional subject is very important in the life of the person, it is seen that it is very important for the organizational life in the same subject, and it is seen that the classical organization approach is approached rather than focusing on the emotional subject. In our country it has been observed that the necessary care has not been given about this study topic and it is possible to contribute to the development of related literature. As a result, it is becoming more and more important to direct and express the feelings of your work, which is called as white-collar worker doing mental work with masculine power. Institutions now see the emotions of their employees as a factor that should not be transmitted to reality. The reason for this is that it is an element to allow the profitable situation for the promising enterprise. Due to Hochschild's statement that the customer is the“king”. The increasing competition, the client's position as a head office, the establishment of this unequal relationship can only be achieved by giving more value to the emotional labor managers.