Ceza Hukuku ve uygulamada ölçülülük ilkesi
Primary Law and the primary significance in application
  1. Tez No: 468477
  2. Yazar: HİLAL ERDOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Devlet elinde bulundurduğu yetkileri kullanmada ve temel hak ve özgürlükleri sınırlamada sonsuz yetki sahibi değildir. Anayasanın 13. maddesinde temel hak ve özgürlüklerin yalnız yasayla sınırlanabileceği ancak bu sınırlamanın da ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı belirtilmiştir. Ölçülülük ilkesi yalnızca Anayasa Hukukunun konusu olmayıp birçok hukuk alanında etkisini göstermektedir. Tezimizde amaçlanan ölçülülük ilkesinin Ceza Hukuku alanında ki yansımalarının tespit edilmesidir. Cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi hususlarında ölçülülük ilkesinden yararlanılmaktadır. Uygulamada ölçülülük ilkesine ilişkin verilen kararlar değerlendirilecek olup, kararların ölçülülük ilkesinin alt ilkeleri olan orantılılık, elverişlilik ve gereklilik ilkelerine uygun olan veya olmayan yönleri tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
The state has no infinite power to use the authorities and to restrict the fundamental rights and freedoms. Article 13 of the Constitution states that basic rights and freedoms can only be limited by the law, but this limitation can not be contrary to the principle of proportionality. The rule of law is not only a matter of Constitutional Law, but it is influential in many legal fields. The aim of this thesis is to determine the reflections of the temperament principle in the field of criminal law. The principle of proportionality is utilized in the determination and individualization of the penalty. In practice, decisions on the principle of proportionality will be assessed and aspects of the decisions will be determined in accordance with the principles of proportionality, suitability and necessity, which are the subordinate principles of the proportionality principle.