Investigation of the parameters effective on the stability on the wetting tensions of the bopp films
- Tez No: 46848
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada metalize edilebilir ve metalize edilmiş, çift yönlü gerdirilmiş polipropilen filmlerin ıslanma gerilim dayanımlarına etki eden sıcaklık ve polimer kompozisyonu gibi önemli parametreler incelenmiştir. Denemelerde araştırılan film örnekleri Polinas Plastik Sanayi tarafindan üretilen çift yönlü gerdirilmiş polipropilen filmlerdir. Bu filmlerin yüzeyleri üretim akışı içerisinde korona işlemine tabi tutularak, film yüzeyinin ıslanma gerilimleri baskıyı tutabilmeleri amacıyla arttırılmaktadır. Ancak filmlerin arttırılan ıslanma gerilimleri yukarıda belirtilen nedenlerle zamanla düşme eğilimi göstermekte ve baskıyı tutamama problemi yaratmaktadır. Bu çalışmada filmin ıslanma gerilimini düşüren en önemli parametreler ve korona işleminin yüzeye olan etkisi incelenmiştir. Filmlerin ıslanma gerilimlerine sıcaklığın etkisini incelemek amacıyla, filmler 23°C ve 45°Cde, 60% bağıl nem koşullarında yaşlandırılarak, farklı iki sıcaklıkta elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Islanma gerilimlerine etki eden diğer önemli faktörün filmin kimyasal kompozisyonu olduğu düşünülerek, içerdiği hammaddelerin infrared spektroskopi yöntemiyle nitelik ve diferensiyel taramalı kalorimetre yöntemi ile de termal analizleri yapıldı. Çalışmanın bunu takip eden kısmım korona işleminin yüzeye olan fiziksel ve kimyasal etkisinin araştırılması oluşturmaktadır. Kimyasal etki dispersiyon infrared tekniği ile araştırılmıştır. Fiziksel etki ise mekanik yöntemle ve elektron mikroskobu ile fotoğraflandırılarak incelenmiştir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, stability of wetting tension of metallized and metallizable bioriented polypropylene films have been investigated and most important parameters such as, temperature, surface composition, on stability of these films has been studied. The bioriented polypropylene films used in the experiments have been produced by Polinas Plastic Industry. The surface of these films are treated with corona method during the production to make the surface ink printable by increasing their surface wetting tension. But the increased surface wetting tension of the films tends to decrease because of the effect of temperature, humidity and polymer composition. In this project the important parameters that cause the decrease in wetting tensions, are investigated. The films are aged at different temperatures, such as 23°C and 45°C, at 60% relative humidity and their wetting tensions are measured. The result show that decreasing is higher at higher temperatures. The other important parameter is the chemical composition of the surfaces of the -f films. For that reason the raw materials are analyzed by the methods of infrared spectroscopy and differential scanning calorimeter. Moreover, the physical and chemical effect of corona treatment on film surface are investigated The chemical effect is observed by dispersion technique of infrared spectroscopy. The physical effect is also investigated by using mechanical test method measuring the coefficient of friction values. Film surface is analyzed by using scanning electron microscope to understand the effects of corona treatment on the film surfaces. 61