La situación de la mujer en las novelas: La Dama Errante y La Ciudad de la Niebla de Pío Baroja
Pio Baroja'nın La Dama Errante ve La Ciudad de la Niebla isimli romanlarında kadının durumu
  1. Tez No: 588547
  2. Yazar: SEBAHAT ÖZKAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RİCARDO GUILLERMO CAMPOS BLOOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma Pío Baroja tarafından yazılan La dama errante ve La ciudad de la niebla adlı romanlarındaki kadın karakterlerin İspanya ve İngiltere'de ki sosyal, ekonomik, politik ve dini yönden karşılaştırılmalı analiz edilmesini hedefler. İncelemenin kapsamını romanların kadın başkahramanı Maria'nın, Pio Baroja' nın karamsarlık, kadın düşmanlığı, anarşizm, bireysellik, gerçekçilik gibi otobiyografik özellikleri ile ilişkilendirilerek tek başına verdiği bağımsızlık mücadelesi oluşturmaktadır. Çalışmada dönemin sosyal problemleri içerisinde kadının İspanya ve İngiltere'de ki farklılıkları ile toplumsal yeri, görevleri ve rolü ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Çalışmada incelenecek olan metinler dönemin sosyal, politik, kültürel ve ekonomik durumları ile ilişkilendirilerek farklı kadın tiplemelerinin değişen modern toplumdaki yerini ve sorumluluklarını belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the social, economic, political and religious aspects of women characters in the novels La dama errante and La ciudad de la niebla, written by Pío Baroja. The content of this analysis is the struggle for independence by Maria, who is the female protagonist of the novels, associated with Pio Baroja' s autobiographical features such as pessimism, misogyny, anarchism, individuality and realism. In this study, the social position, the missions and the roles of women in Spain and England will be tried to be revealed. The texts to be analyzed in this study will be associated with the social, political, cultural and economic situations of the period and will determine the place and responsibilities of different types of women in the changing modern society.