Pio Baroja'da taşam savaşımı
Life struggle in Pio Baroja
  1. Tez No: 94603
  2. Yazar: H. ŞEBNEM ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET (Türkçe) Pio Baro j a, adını İspanya'nın Latin Amerika ve Filipinlerdeki son sömürgelerini kaybettiği ve birbirini izleyen felaketler zincirini simgeleyen 1898 yılından alan, içinde Miguel de Unamuno, Azorın, Ramiro de Maeztu, Antonio Machado'nun da yer aldığı“98 Kuşağı yazarlarından birisidir. Çok üretken bir yazar olan Baro j a felsefi, toplumsal kimi zaman da sadece macera konulu romanlar yazmıştır. Baroja'nın yazınsal hayatında üçlemelerin önemli bir yeri vardır. ”Maceracı Zalacain“ ”Aizgorri'nin Evi“ ve ”Labraz Efendisi“ adlı yapıtlarından oluşan ”Bask Ülkesi“ üçlemesinden sonra kaleme aldığı ”Arayış“ ”Kötü Ot“ ve ”Kızıl Tan“dan oluşan ”Yaşam Savaşımı“ üçlemesi alt yapısının zenginliği ve içerdiği konular açısından diğer yapıtları arasında farklı bir konuma erişir. Üçlemenin ilk romanı ”Arayış“, köyünden kalkıp Madrit'e gelen Manuel ve onun çevresinde gelişir. Çeşitli işlere girip çıkan hatta hırsızlık bile yapan, bu ayakta kalma çabası sırasında her sınıftan insanla tanışan kahramanın tüm çabalarına rağmen bir türlü doğru yolu bulamaması, kendisi ve çevresiyle yaşadığı ikilemin konu alındığı bu romanı izleyen felsefi içerikli ikinci yapıt ”Kötü Ot“ da 177kahraman giderek toplumda kendisine bir yer sağlamayı başarır. Basımevine girmesiyle başlayan bu süreç Manuel' in hayat çizgisine giderek yukarı çıkan bir ivme kazandırır. Üçüncü kitap olan ”Kızıl Tan" da ise bir yandan sınıf atlayarak artık kendi işyerini kuran Manuel ile karşılaşırken öte yandan da o dönemde Avrupa'yı bir kasırga gibi etkileyen ve yansımaları İspanya'da da görülen anarşizm-sosyalizm arasındaki ideolojik çatışmayı benliklerinin derinliklerinde yaşayan kahramanlara tanık oluruz. Bu üç romanda kimi kahramanlarla özdeşlenen görüşler önemli yer tutar. Manuel' in en yakın arkadaşı ve dostu İngiliz gazeteci Roberto Hasting Nietzsche' nin görüşlerinden etkilenen bir nihilist, Manuel' in kardeşi Juan anarşist, yaşamda sürekli bir devimin içinde olan Manuel ise Darwin' in evrim teorisini kanıtlayan kahramanlardır. Bu üç roman içerik olarak birbirinden ayrı görünse de konu açısından devamlılık gösterir. Yapı açısından bakıldığında da ilk romanda göze çarpan kimi pikaresk öğelerin diğerlerinde yer almadığı gözlemlenir. Sade bir dilin kullanıldığı üçlemede farklı sınıflar ve yerlerden gelen insanların kendilerine özgü konuşma tarzları genel dokuya bir ayrıcalık kazandırır. 178Pio Baro j a bu çalışması ile İspanyol insanının bütün zorluklarına göğüs gerdiği çetin bir döneme tarafsız bakış açısıyla ışık tutmuş eğrisi doğrusu ile tüm yaşanılanları arkadan gelenlere aktarmayı başarmıştır. 179
Özet (Çeviri)
ÖZET (İngilizce). Pio Baroja is one of the writers of the Literaray 98 Generation with Miguel de Unamuno, Azorın, Ramiro de Maeztu, Antonio Machado, etc. That has taken its name from the year 1898, symbol of the chain of desastres during which Spain has loosen her lost colonies in Latin America and Philipinies. As a productive autor Baroja has writen novels on philosophic, social and also adventures. Trilogies have very important place in the literary of Baroja. The Life Struggle trilogy of“The Search”,“The Weed”and“The Red Twilight”written after the Basque Trilogy“Zalacain, the adventurer”“The Hause of Aizgorri”and“The Master of Labraz”, has a very diffrent place among his works with regards its thematical and informative total wellness. The first novel of the Life Struggle Trigology,“The Search”devolops around a fellow called Manuel who appears in Madrid after leaving his village. In the second novel with a philosopical content“The Weed”the same Manuel for his fortune in many difeent works, even in theft. Our hero that meets very many different kinds of people of people of various classes cannot manage to find the“right way”. In shortly we contemplate in this novel the doubts of Manuel about himself and the society 180in which he leaves. In the third novel“The Red Twilight”we see Manuel another time who managed to ascend to an upper class status after installing his own work and at the same time we are able to be withness of characters who leave in their beings the ideological conflict between anarchism and socialism that affects the while Europe of that period, naturelly with reflections in Spain. Some opinions of the novel involved in the caracteres are of great importance. The best friend of Manuel, Robert Hasting is a nihilist influenced by the philosophy of Nietzsche, the brother of Manuel anarchist, and finally Manuel himself who is always in inpatient mood try to prove the thoeries of Darwin. These three books with different contents have a themetically continuity. In the first book it's worth mentioning the abundancy of the picaresque elements. In this trilogy with a simple language Pio Baroja has established the talking styles of people coming from diferent places and classes in the general tissue with a natural freedom. With his Life Struggle Trilogy Pio Baroja has been able to lighten with an objective perspective a very hard period of Spain during which the Spainous have to interpose theirselves versus any difficulties. And he 181managed to select all lived-through of a period of complications to the folloving generations with its odds and evens. 182