Sait Faik Abasıyanık ile Anton Çehov arasında bir karşılaştırma
The comparative study of Sait Faik Abasiyanik and Anton Pavlovich Chekhov
  1. Tez No: 468503
  2. Yazar: EKATERİNA KAPRANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Türk ve Rus edebiyatının ünlü yazarlarından, Sait Faik Abasıyanık ve Anton Pavloviç Çehov'un hayatları, edebî kişilikleri, yaratıcılıkları ve hikâyeleri karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Bundan amaç, iki yazarı yakınlaştıran benzerlik ve onları ayıran farklılıkların olup olmadığının ortaya çıkarılması olmuştur. Belirtmek gerekir ki bugüne kadar Sait Faik Abasıyanık ile Anton Çehov'un karşılaştırılması ile ilgli herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu bağlamda farklı kültürlere ait eserler incelenerek Sait Faik'in Anton Çehov'dan etkilenmeleri ve bununla birlikte Rus yazarın Türk edebiyatındaki yerini ayrıntılı şekilde ortaya çıkarmaya amaçlanmıştır. Abasıyanık ile Çehov'un yaratıcılıklarının arasındaki ilişki araştırılmaya değerdir. İki farklı dönem ve kültüre ait olan iki yazarın karakterleri ve edebî kişilikleri farklı olsa da neticede benzerliklerden de söz etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this Master's dissertation the life, writing talents, literary heritage and ingenuity of two distinguished writers has been studied аnd compаred. One is famous writer Anton Chekhov whilst another is great author Sait Faik Abasiyanik. The aim of this study is to find similarities and differences between literary works and lives of these two authors. It is important to emphasize that until now there is no thesis research related to the comparative study of works of Sait Faik Abasiyanik and Anton Chekhov. Therefore, by analyzing the pieces of literary heritage with different cultural backgrounds both the fact of Chekhov's influence on works of Sait Faik and Faik's place in modern Turkish literature has been highlighted in this research. The attempt of bringing together these authors on the same research field is of utmost scientific value. Moreover, it's important to stress that although authors and their oeuvres belong to different literary periods there are also many similarities that should be drilled down.