Afganistan'da kadına karşı aile içi şiddet (Yapılan araştırmalara bir bakışla kadına karşı ailedeki yaşamının farklı aşamalarında şiddetin incelenmesi)
Domestic violence against women in Afghanistan (With an analysis of the literature on violence against women)
  1. Tez No: 468525
  2. Yazar: HASEEBULLAH QIAMY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Üçüncü Dünya Ülkeleri arasında yer alan, uzun savaşlara tanık ve hala da savaşta olan Afganistan'ın durumuna bakıldığında, yoksulluklar, düzensizlikler, ahlaki değerlerinin ihmali ve yanlış algılar, İslami değerlerin yanlış okunuşu ve algılanışı, zorlaştırıcı geleneksel uygulamaların yaygınlığı, ailelerin hiyerarşik ve ataerkil yapısı, eğitim alanındaki eksikliği, insan hakları konusunda belirsizlikleri ve ihlalleri vb. hususlar tümü birlikte kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin en çok tartışılan ve en çarpıcı konularının başına yerleşmektedir. Bu nedenle karşımızda olan bu tez, 21. Yüzyılın başlamasıyla birlikte yeni hukuki-siyasi düzenenin kurulmasıyla önemli ve kapsamlı araştırmalara atıfta bulunarak Afganistan'da kadına karşı aile içi şiddetin incelenmesine adanmıştır. Konuyu şiddet, kadına karşı şiddet ve kadına karşı aile içi şiddet kavramlarını açıkladıktan sonra, Afganistan'da kadının ailedeki hayatının aşamalarının bölünme kriterini oluşturabilen“evlenmeyi”göz önüne alırken evlilik öncesi, evlilik sırasında ve evlilik sonrasında yaygın şiddetli uygulamalar incelenmiştir. Kadının durumunun incelenmesinde gerekli olan kadın ve kadın hareketlerinin tepkileri ve ilgili ulusal/uluslararası kuruluşlar tarafından atılmış adımların değerlendirilmesine de son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With a glance at the circumstances of one of the Third World countries, long wars witnessed and still in war Afghanistan, poverties, irregularities, neglection and false perceptions of moral values, misreadings and misperceptions of Islamic values, prevalence of complicating absurd traditional practices, the hierarchical and patriarchal structure of the families, the lack of educational developments, the uncertainties and violations against human rights etc. all together, places the violence against women and the domestic violence at the top of the most controversial and striking issues. Therefore, with a view to comprehensive and important researches, this thesis is dedicated to the study of domestic violence against women in Afghanistan since the establishment of the new legal-political system at the beginning of the 21st Century. After reviewing the general terms of violence, violence against women and domestic violence, concept of domestic violence against women in Afghanistan, with“marriage”criteria which could be the division standard for the family life stages of women as before marriage, during marriage and after marriage steps, common violent adaptations of domestic violence is discussed. The evaluation of reactions of women and women's movements and the steps taken by the relevant national/international bodies are also included in the last section.