İhtimam etiği teorisinden hareketle hukuk eğitiminin değerlendirlmesi
Care ethics and legal education
  1. Tez No: 468526
  2. Yazar: OLCAY KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Hukuk eğitimi hukukçu olmanın ilk ve en önemli basamağı olmasına rağmen Türk Hukuk eğitimin bazı eksik yönleri bulunmaktadır. Hukuk eğitiminin bu eksik yönlerini değerlendirecek ve bu eksik yönlere çözüm önerisinde bulunmak üzere hukuk eğitiminin değerlendirilmesi gerekmektedir. İhtimam etiği teorisi de hukukun insani yönünden hareketle hukuk eğitimin eksik yönlerin değerlendirmeye elverişlidir. Ayrıca ihtimam etiği öğrencilerin ilişkisel özerkliklerini ve sorumluluk üstlenmeleri geliştirdiğinden, onların erdem sahibi olma kapasitelerini artırır. Erdem sahibi olmaları öğrencilerin özgürlüklerini artırdığından onların hukuku analiz ve hukuki düşünme becerilerini gelişir. Bütün bunlar göz önüne alınarak bu çalışmada ihtimam etiği perspektifi hukuk eğitimini geliştirmeye nasıl katkı sağlayabileceği için incelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal education remains the first and indispensible step in the training of practitioners. However, the Turkish legal educational system has some wekneasses and limitations. As such upholding the goals of legal education therefore necessitates an evaluation and correction of such problems malfunctioning. It is to this effect that a care ethics perpective enables the evaluation of these problems based on human side of law. Also, in terms of solitions, care ethics develops students relational autonomy and responsibities, which in turn enhances their virtuous capacity. This virtuous capacity further increase students' freedom which is necessery in legal analysis and legal decision making. Cognizance of these preoccupations; the main research problem of this study centers on how care ethics approach can be contributed to improve legal education.