Batı Afrika'da ulusötesi güvenlik sorunları: Nijeria örneği
Transnational security challenges in West Africa: Case of Nigeria
  1. Tez No: 468527
  2. Yazar: RONISIA ARİETE ALMEİDA TAVARES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, ulusötesi güvenlik sorunlarının Batı Afrika, özellikle de bu sorunların çoğalma alanı ve bölgedeki büyük jeopolitik ve jeoekonomik oyuncu olan Nijerya düzeyinde eleştirel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Sözü edilen bölge, uyuşturucu kaçakçılığı, küçük ve hafif silahların yayılması, insan kaçakçılığı gibi ulusötesi organize suçlarla karşı karşıya kalarak acil ve kararlı karşı önlemlere ihtiyaç duymasının yanı sıra, siber-suç, deniz korsanlığı ve etno-dinsel çatışmalarla da suç, terörizm ve ayaklanma temelinde ağır sorunlarla baş etmeye çalışmaktadır. Derin bir tarihsel arka planla beraber bu durum, devlet düzeyinde kendi kaderini tayin etmeyi, uluslararası düzeyde ise bölgesel bütünleşmeyi tehlikeye atan bir güvensizlik iklimi yaymaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklara dayanılarak hazırlanan bu tez, Batı Afrika'da kalıcı güvenliğin nasıl geliştirileceğine dair öneriler sunmak amacıyla, mevcut bütüncül siyasi karşılıkların çerçevesine yönelik bir incelemeye rehberlik edecek iki hipotezi tanımlamak amacı gütmektedir.
Özet (Çeviri)
The research thesis is a critical assessment of Transnational Security Challenges' concerning level in West Africa, particularly regarding the case of Nigeria, the key area of proliferation and as major geopolitical and geo-economic player of the region. The addressed realm, which demands urgently decisive countermeasures, is daily confronted by the effects of Transnational Organized Crime, such as drug trafficking, the proliferation of small and light weapons, trafficking in persons, besides cybercrime, maritime piracy, and ethno-religious conflicts, yielding an acute scenario of criminality, terrorism, and insurgency. With deep historical backgrounds, the context in issue contributes to spreading a climate of insecurity, which puts in jeopardy self-determination, at the state level, and integrity of the region as a whole, at the international level. The study relies on primary and secondary resources, to define two hypotheses that guide the investigation towards a framework of impact and current political responses, to further present possible recommendations on how to improve enduring security in West Africa.