Bilgi yönetimi ve inovasyon perspektifinden stratejik çift yeteneklilik: Ankara teknoloji geliştirme bölgelerinde bir araştırma
The choice of strategic ambidexterity in the perspectives of knowledge management and innovation: A research in Ankara technology development zones
- Tez No: 468549
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İşletmelerin değişen çevre koşullarına uyum sağlayabilmeleri, varlıklarını sürdürebilmeleri ve rakipleri karşısında rekabet üstünlüğü elde edebilmelerinin şartı değişime ve yeniliklere ayak uydurabilmesidir. İşletmeler değişime ayak uydururken aynı zamanda yenilikleri takip ederek sürdürülebilir başarıyı elde etmenin yollarını aramaktadır. Bu amaçla işletmeler mevcut yetkinliklerini kullanarak gelişmekte aynı zamanda yeni yetkinlikler kazanarak rakiplerine göre avantajlı konuma geçebilmektedir. Tezde çift yeteneklilik, keşfetme ve mevcudu geliştirme stratejilerinin etkileşimi olarak ele alınmıştır. Tezin amacı, işletmelerin rakiplerine göre avantajlı konuma geçebilmelerine olanak sağlayacak bilgi yönetimi ve inovasyon kullanma tercihlerinin, stratejik çift yetenekliliğe ve işletme performansına nasıl bir etki sağladığının araştırılmasıdır. Araştırma evreni olarak Ankara'daki Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyette olan işletmeler seçilmiştir. Örnekleme yöntemi kullanılmamış olup tam sayım yapılmıştır. Anketler Ekim ve Aralık 2016 tarihleri arasında işletmelerin üst düzey yöneticilerine yaptırılmıştır. 360 anket araştırma kapsamında analizlere dâhil edilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS ve Amos Programları kullanılarak analiz edilmiştir. Oluşturulan yapısal eşitlik modellemesi sonucunda işletmelerin bilgi yönetimi ve inovasyon tercihlerinin çift yetenekliliği ve işletme performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç işletmelerin rekabet avantajı kazanabilmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In order to adjust to changing environmental circumstances, to survive and gain competitive advantage against their competitors, firms should keep up with the change and innovations. While keeping up with the changes, firms look for the ways to obtain sustainable success. For this reason, firms progress by using their current competencies and, at the same time, they can come to an advantageous position with respect to their competitors by gaining new competencies. In this thesis, ambidexterity is covered as the interaction between exploration and exploitation strategies. The aim of the thesis is to investigate the effect of information management and innovation usage preferences, which enables firms to get an advantageous position with respect to their competitors, on strategic ambidexterity and organizational performance. The population for this study contains firms, which have been operating in Technology Development Zones in Ankara. No sampling methods were used, because sensus method was adopted. In October and December 2016, top managers of these firms were surveyed and the 360 responses were analyzed by using IBM SPSS and Amos. As a result of the structural equation modeling, it was understood that firms' information management and innovation usage preferences have a positive impact on ambidexterity and organizational performance. This outcome is important for firms to gain competitive advantage.