Kolektif hafıza ve toplu mezarlar: İspanya ve Türkiye deneyimleri
Collective memory and mass graves: Experiences from Turkey and Spain
- Tez No: 468572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR MELİS YELSALI PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kolektif hafıza ile toplu mezarlar arasındaki ilişkiden hareketle, bu çalışmada İspanya ve Türkiye deneyimleri incelenmiştir. Bu amaçla kolektif hafızanın iki biçimi olan ulusal hafıza ve karşı hafıza ele alınmış, geçmişle yüzleşmeyle ilişkilendirilerek hafıza inşa süreçleri irdelenmiştir. Kalıcı bir barışın tesis edilmesinde, geçmişte yaşanan felaketlerin toplumsal özneler tarafından nasıl hatırlandığı oluşturulan kolektif hafızalar için de oldukça önemlidir. Bu bağlamda, ulusal hafıza ve karşı hafıza tarih, zaman ve mekan kavramlarıyla birlikte irdelenmiştir. Bununla birlikte, hafızanın kimlikle ilişkisine hem İspanya hem de Türkiye deneyimlerinde yakından bakılmıştır. İspanya'da güçlü hafıza mücadelesi büyük oranda toplu mezarların açılması etrafında şekillenmiştir. Türkiye'de ise Kürt sorunu eksenli 1990'larda gerçekleşen toplu mezarların ortaya çıkarılması, devletin inkarı sürdürmesine rağmen tabandan örgütlenmelerle bir mücadeleye dönüşmüştür. Her iki ülke için kolektif hafıza süreçleri incelenmiştir. Böylelikle, toplu mezarlarda gömülü kalmış hafızanın nasıl, nerede ve kim tarafından günışığına çıkarıldığının bellek siyaseti çerçevesinde anlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Building up on the relation between collective memory and mass graves, this research examines the experiences in Spain and Turkey. For this reason, the two forms of collective memory, namely, national memory and counter-memory have been analyzed with the relation of the dealing with the past and memory-building processes have been investigated. For permanent peace to be built, it is especially important how the disasters of the past are remembered by social subjects in the formation of collective memories. In this regard, national memory and counter-memory notions have been examined along with history, time, and space concepts. Relatedly, the relation between memory and identity has been studied thoroughly through the experiences of Turkey and Spain. Strong memory struggles of Spain have mostly revolved around the creation of mass graves. In Turkey, on the other hand, the revealing of mass graves during the Kurdish Conflict of 1990s have led to a bottom-up struggle despite the denial insisted by the state. For both countries, subjects' collective memory processes have been investigated. Therefore, this research aims to shed light into how, where, and by whom the memory embedded in mass graves have been unearthed as part of memory politics.