Collective memory and social identity in contemporary fiction by ethnic women writers: Louise Erdrich's tracks, toni morrison's beloved, and Sandra Cisneros's caramelo
Etnik kadın yazarlarda tolumsal bellek ve sosyal kimlik: Louise Erdrich?in tracks, Toni Morrison?ın beloved (sevilen), ve Sandra Cisneros?un caramelo adlı romanları
  1. Tez No: 254942
  2. Yazar: ASLI DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDAN TANRISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
DEĞİRMENCİ, Aslı. ?Etnik Kadın Yazarlarda Tolumsal Bellek ve Sosyal Kimlik: Louise Erdrich'in Tracks, Toni Morrison'ın Beloved (Sevilen), ve Sandra Cisneros'un Caramelo adlı romanları,? Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Bu çalışmanın amacı, eserleri toplumsal belleğin sosyal kimliğin oluşumundaki önemini yansıtan ve farklı etnik gruplardan gelen Amerikalı kadın yazarlar tarafından yazılmış üç romanı incelemektir. Toplumsal hafızanın sosyal kimliğin oluşum sürecindeki bu önemi Maurice Halbwachs, James Fentress, Chris Wickham ve Eviatar Zerubavel gibi bilim adamları tarafından da vurgulanmıştır. Louise Erdrich'in Tracks (1988) adlı romanı bir sonraki kuşağı Chippewa kabilesinin kolektif tarihi hakkında bilgilendirmek için geleneksel, Kızılderili kuşaklararası hikâye anlatımını kullanmaktadır. Erdrich toprağı hafızanın canlandığı bir bölge ve (Kızılderililerin) sosyal hafızalarının bir parçası olarak görmektedir. Toni Morrison'ın Beloved (1987) adlı romanı, eski köleler kendilerine bir gelecek kurmaya çalışırken, onların acı veren kölelik deneyimlerini ve hatıralarını anlatmaktadır. Bu Afrikalı Amerikalı insanlar için geçmişleriyle yüzleşmek ve ortak geçmişlerinden yola çıkarak bir topluluk oluşturmak çok zordur. Ancak Morrison bu insanların köleliğin açtığı yaralarını iyileştirmeleri için hatırlamalarını bir zorunluluk olarak göstermektedir. Sandra Cisneros'un Caramelo (2002) adlı romanında, Meksikalı Amerikalı bir ailenin toplu hafızası ailenin en genç üyesi Celaya Reyes tarafından anlatılmaktadır. Karamel renkli rebozo (şal) gibi bu hikâyeler de Celaya'ya büyükannesinden geçmiştir ve onun, ailesinin kültürel mirasının farkında olan genç bir kadına dönüşmesine yardımcı olur. Bu tez, adı geçen romanlarda kullanılan toplumsal hafıza araçlarını ve bunların bir sosyal grubun üyelerine sosyal kimlik oluşturmakta nasıl yardımcı olduğu çerçevesinden incelemiştir.
Özet (Çeviri)
DEĞİRMENCİ, Aslı. Collective Memory and Social Identity in Contemporary Fiction by Ethnic Women Writers: Louise Erdrich?s Tracks, Toni Morrison?s Beloved, and Sandra Cisneros?s Caramelo, Master?s Thesis, Ankara, 2008.The purpose of this study is to examine three novels written by American women writers from different ethnic backgrounds whose works mirror the significance of collective memory in the formation of social identity as emphasized in the works of scholars like Maurice Halbwachs, James Fentress, Chris Wickham, and Eviatar Zerubavel. Louise Erdrich?s Tracks (1988) uses the traditional Native American form of generational storytelling to inform the next generation of the collective history of a Chippewa tribe. Erdrich sees the land as a site of memory, and part of their cultural memory. Toni Morrison?s Beloved (1987) narrates the memories of former slaves? painful experiences as they struggle to form a future for themselves. For these African Americans facing their past and forming a community through their mutual past is challenging, yet Morrison posits remembering as an obligation for these people to heal the wounds of slavery. In Sandra Cisneros?s Caramelo (2002), the collective memory of a Mexican American family is narrated by the youngest member of the family, Celaya Reyes. These stories, like the caramel-colored rebozo, are transferred to Celaya from her grandmother, and enable her to evolve into a young woman aware of her heritage. This thesis analyzes these novels in the context of the collective memory devices used in them, and how these devices help the members of social group to form a social identity.