Bir ortak dil olarak görsel iletişim tasarımı ve insan hakları örgütleri özelinde uygulamaları
Visual communication design as a common language and cases from human rights foundations
- Tez No: 468598
- Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Görsel iletişim, görüntü aracılığı ile oluşturulmuş bilginin, sözcüklere gereksinim duyulmaksızın varlıklar arasındaki alışveriştir. Görmenin konuşmadan önce gelişmesi; iletişimin temelini oluşturmuştur. Görme yeteneği, iletişimin en önemli yapı taşıdır. Görüntünün deneyimsel boyutu, varlıkların görme yetenekleri doğrultusunda şekillenmiştir. Var olan görsel tecrübe ve veriler aracılığıyla, evren mekanizması sürekli yeni bir görsel iletişim sürecini yaşatmaktadır. Bu süreklilik içinde, her canlı bu döngüsel oluşuma dahil olarak varlıklarını devam ettirmektedir. İnsanlar yaşam boyunca iletişim evreleri içerisinde gereksinim duydukları bilgiyi sözlü ve sözsüz olarak aktarmaktadırlar. Bu noktada iletişim sürecinin bir parçası olan görsel iletişim tasarımı, günümüzde gelişen teknolojinin iletişim aracı bağlamında kullanılması ile güçlü bir bildirişim ağı yaratmıştır. Böylelikle görsel edimlerin sanatla buluşması ve tasarım dili ile konuşması görsel iletişimin önemini arttırmıştır.“Bir Ortak Dil Olarak Görsel İletişim Tasarımı Ve İnsan Hakları Örgütleri Özelinde Uygulamaları”adlı tezimde, görsel iletişimin ortak bir dil olduğunu ortaya koymak ve iletişim tasarımının sosyal içerikli bir kampanyaya dönüşmesi üzerinden hareketle oluşturan çalışmalardan meydana gelmiştir. Tezin görsel tasarım çerçevesi üç ana bölümden eklemlenmiş olup, sosyal içerikli afişlerle sunulmuş ve örneklendirilmiştir. Tezin uygulama projesi aşamasında uluslararası afiş yarışmaları için sosyal içerikli afişler sunulmuştur. Bir ortak dil olarak kabul edilen görsel iletişim tasarımı, toplumsal bilinci artırmak adına hem amaç hem de araç olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual communication is the exchange of information between creatures which is formed merely by images. The fact that 'seeing' has come before 'speaking' is the foundation of communication. Thus, the ability of seeing is the most important element of it. The empiric nature of visuals has been shaped with ability of seeing of the creatures. With the existing experiences and data, the universe mechanism is constantly going through a new visual communication process. Each creature is enduring their formation with participating this cyclic nature. Humans have been (and will be) expressing the information they need verbally or non-verbally throughout whole communication stages. Today, the visual communication design which is also a part of communication process, has become such a powerful communication network with the ever growing and evolving technological resources. Eventually the ability of seeing getting intertwined with art and 'talking' through design which highlights the importance of visual communication. This study which is titled as“Visual Communication Design as a Common Language and Cases from Human Rights Foundations”is aiming to show visual communication is a common language and supporting this argument with the examples of social awareness campaigns. The thesis is consisting three chapters which is also exhibited and explained through posters with social content. In the case study chapter, there are international examples from various competitions, discussing visual communication design, the common language in other words, as a tool and a purpose of raising social awareness.